به گزارش سنت نیوز،‌ هدایت الله میرمرادزهی مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، گفت: ۱۶ ماهیگیر چابهاری از بند دولت سومالی و چهار ماهگیر نیز از دست دزدان دریایی سومالی آزاد شده و در حال بازگشت به چابهار می‌باشند. هدایت الله میرمرادزهی افزود: […]

صیادان چابهاری

به گزارش سنت نیوز،‌ هدایت الله میرمرادزهی مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، گفت: ۱۶ ماهیگیر چابهاری از بند دولت سومالی و چهار ماهگیر نیز از دست دزدان دریایی سومالی آزاد شده و در حال بازگشت به چابهار می‌باشند.

هدایت الله میرمرادزهی افزود: در حال حاضر چهار نفر از ماهیگیرانی که توسط دزدان دریایی سومالی ربوده شده بودند آزاد شده و با هواپیما به پایتخت رسیده اند همچنین یکی از لنج‌های کنارک برای بازگردانی ۱۶ ماهیگیری که به ناحق توسط دولت سومالی در آب‌های آزاد دستگیر شده بودند راهی شده است تا ماهیگیران بازگردانده شود.

وی در خصوص سایر اسیران در بند دزدان دریایی افزود: هنوز ۲۱ ماهیگیر در بند دزدان دریایی اسیرند و تلاش‌ها برای آزادی آن‌ها ادامه خواهد داشت به طوری که این آزادی‌ها نیز با پیگیری و رایزنی سفیر ایران و سایر وزارت خانه‌ها انجام شده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های وزارت امور خارجه و وزارت جهاد کشاورزی، مقامات دریابانی و وزارت اطلاعات در آزادی زندانیان از پیگیری‌های اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان برای آزادی زندانیان خبر داد.

میرمرادزهی ادامه داد: ۱۰ ماهیگیر دیگر نیز که توسط دولت پاکستان دستگیر شده بودند با رایزنی‌های دولت ایران آزاد شده اند و هیچ گونه مبلغی برای آزادی اسیران پرداخت نشده است.

​وی با اشاره به تلاش سفیر ایران در نایروبی تشریح کرد: ملوانان ایرانی که ماه‌های پیش به دلیل ورود غیرقانونی به سومالی بازداشت شده بودند، طی مذاکرات فشرده با دولت محلی پورتلند از طریق رابطان سومالی آزاد شدند.

میرمرادزهی خاطرنشان کرد: ملوانان در بند دولت سومالی بدون هیچ شرطی آزاد شدند و لنج کنارکی برای بازگرداندن ملوانان راهی شده است و همه اسیران به زودی به آغوش خانواده اشان بازگردانده می‌شوند.