” هامین” فصل برداشت خرما در سیستان و بلوچستان است که با تغییر رنگ خرما آغاز می شود و تا اواخر مهر ادامه دارد .


به گزارش سنت نیوز به نقل از ایسنا، ” هامین ” کلمه‌ای در زبان بلوچی به معنای فصل برداشت خرما در منطقه بلوچستان است. مردم بلوچستان شش ماه را در نخلستان‌ها برای تولید خرمایی مرغوب صرف می‌کنند .
گردافشانی یا “مچ ییوار ” آرایش نخیلات یا مچ بند و برداشت محصول از مراحلی هستند که از اسفند ماه آغاز و تا شهریور به طول می‌انجامند. در طی این مدت کشاورز چندین بار مجبور به بالا رفتن از درخت خرما می‌شود .
” هامین” را می‌توان با فصل برنج کاری در شمال کشور تشبیه کرد که با زندگی مردم عجین شده است. خیلی از مردم بلوچستان خاطرات کودکی خود را در زیر درختان خرما رقم زده‌اند .
مدیر جهاد کشاورزی فنوج با اشاره به اینکه به فصل برداشت خرما در زبان محلی هامین گفته می شود، تصریح کرد: برداشت خرما از سطح ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار نخیلات فنوج آغاز شده است .
هودیانی افزود: برداشت خرما درفنوج از ابتدای تیرماه با برداشت زودرس ترین انواع نخیلات آشوبه و کُتُومی آغاز شده است و تا پایان آبان ماه با برداشت دیررس ترین نوع آن یعنی هَلیلِه ادامه دارد .
وی افزود: هر ساله بیش از ۱۷ هزارتن خرما از سطح نخیلات فنوج برداشت می شد اما با توجه به گرمای بیش از حد هوا و کم آبی، بیش بینی می شود برداشت محصول خرما امسال به ۱۰ هزار تن کاهش پیدا کند .
مسئول تولیدات گیاهی اداره جهاد کشاورزی فنوج نیز با اشاره به اینکه خرمای این شهرستان به استانهای تهران، اصفهان، مشهد و بندرعباس ارسال می شود، گفت: به صورت سنتی از خرما فرآوردهای مثل خارگ، خرما بریس، چَنگال، خرما شیره ای، خرما کنجدی و شیره به دست می آید .
دیده ور گفت: یکی از مشکلات اصلی کشاورزان فنوج در فصل برداشت نبود صنایع تبدیلی و جایگاه مناسب برای نگهداری خرما است که با ایجاد این صنایع می توان از زیان کشاورزان جلوگیری کرد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: برداشت خرما از سطح ۴۵ هزار و ۱۷۰ هکتار از نخلستان های این استان آغاز شد .
اردشیر شهرکی افزود: ۵۷ هزار و ۱۶۲هکتار از باغات سیستان و بلوچستان به کشت خرما اختصاص دارد که ۴۵ هزار و ۱۷۰ هکتار آن بارو و بقیه غیر بارور است .
وی گفت: کار برداشت خرما تا پایان مهرماه در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان ادامه دارد .
وی اظهار داشت: هم اینک برداشت ارقام محلی خرما از جمله کوتومی و نگال در سیستان و بلوچستان در حال انجام است .
وی افزود: بیشتر خرمای تولیدی سیستان و بلوچستان به انواع ربی، مضافتی، هلیله، زاهدی، پیارم، نگال و کوتومی اختصاص دارد .
وی با اشاره به کشت ۷۰ نوع خرما در سیستان و بلوچستان پیش بینی کرد؛ تا پایان فصل برداشت۲۳۰ هزار و ۴۶ تن از این محصول در استان تولید و روانه بازار مصرف شود .
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: خرمای تولید شده استان علاوه بر استان های دیگر به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپایی و روسیه صادر می شود .
شهرکی گفت: بیشترین نخلستان های سیستان و بلوچستان در شهرستان های سراوان، ایرانشهر، نیکشهر و سیب و سوران واقع شده است .
وی اظهار داشت: کشت خرما در استان زمینه اشتغال افزون بر ۴۰ هزار نفر را فراهم کرده است .