محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از گروه طالبان دعوت کرده که در گفتگویی بین‌الافغانی شرکت کند.

آقای غنی که در مراسم گشایش چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا (روند استانبول) در شهر پکن چین سخنرانی می‌کرد از جامعه جهانی خواست که از این روند افغانی پشتیبانی کند.

نشست وزرای خارجه کشورهای قلب آسیا ساعت ده قبل از ظهر به وقت محلی کار خود را آغاز کرد.

خلیل نوری خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی‌ به چین می‌گوید که این نخستین بار است که آقای غنی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان چنین پیشنهادی را به طالبان مطرح کرده است. آقای غنی پیش از این ازگروه طالبان به عنوان مخالفان سیاسی نام برده و تاکید کرده بود که “صلح آرزوی نخستین” افغان‌ها است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می گوید که رئیس جمهوری افغانستان از کمک‌های جامعه جهانی برای افغانسان سپاسگذاری کرد و گفت که به تعهداتش مبنی بر آوردن صلح و ثبات، اصلاحات و توسعه متعهد است.

رئیس جمهوری قبلی افغانستان، حامد کرزی در سیزده سال حکومت خود همواره از گروه طالبان می‌خواست که از جنگ دست بردارند و به صلح بپیوندند. اما این تلاش‌ها نتیجه‌ای در پی نداشت.

آقای غنی گفت: “اصلاحات در ادرات دولتی به میان خواهد آمد، اقتصاد ما وارد فصل جدیدی شده است. وقتی کار را به عنوان رئیس جمهوری آغاز کردم، بودجه کشور با مشکل و کمبود مواجه بود، حالا ما به نظام اقتصادیِ متعهد هستیم که به ما اجازه دهد آب، زمین و معادن را توسعه دهیم، متشبثین ما را کمک کنند و به مردم ما خدمات ارائه کنند.”

“ماهی خوردن یک روز است…”

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که از جامعه جهانی “خیرات” (صدقه) نمی‌خواهد بلکه می‌خواهد از تلاش افغان‌ها برای ساختن کشورشان حمایت کند.

آقای غنی در ادامه صحبت‌های خود گفت که که اجازه نمی‌دهد از کشورش علیه قلمرو کشور دیگری استفاده شود و از همسایه‌های افغانستان خواست که در رسیدن این کشور به صلح کمک صادقانه کنند.

وانگ‌ای نخست وزیر چین هم در سخنرانی خود گفت که امیدوار است نشست قلب آسیا، حاوی پیامی واضح حاکی از پشتیبانی قوی کشورهای جهان از افغانستان باشد.

آقای وانگ‌ای با اشاره به یک ضرب‌المثل چینی گفت که “دادن ماهی برای خوردن آن برای یک روز کفایت می‌کند اما آموختن ماهیگیری برای همیشه” و تاکید کرد که صلح در افغانستان امری حتمی است و نیاز به پشتیبانی سخاوتمندانه جهانی دارد. او گفت که آرزو دارد همه امور توسط افغان‌ها به پیش برده شود.

نشست قلب آسیا

نشست استانبول در دوم نوامبر ۲۰۱۱ شکل گرفت.

در آن زمان وزاری خارجه ۱۴ کشور آسیای مرکزی، شرق میانه و جنوب آسیا به شمول افغانستان، آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرغیزستان، پاکستان، روسیه، عربستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و امارات متحده عرب گردهم آمدند و در مورد امنیت و همکاری‌های منطقه‌ای برای ثبات در افغانستان روندی را کلید زدند.

استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، آیتالیا، ژاپن، نروژ، پولند، اسپانیا، سوئد، بریتانیا و آمریکا هم کشورهای حامی این روند اند و ۱۲ سازمان بین‌المللی نیز از این روند پشتیبانی کرده‌اند.

در نشست امروز قرار است پیشرفت‌‎های روند استانبول در بخش‌های امنیت در منطقه و همکاری‌های منطقه‌ای بررسی شود و پیشنهادات جدیدی طرح گردد.

انتظار می‌‎رود که در پایان روز سرپرست وزارت خارجه افغانستان و وزیر خارجه چین نشست خبری مشترکی داشته باشند.