سرپرست فرمانداری شهرستان ویژه چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: آماده سازی زیرساخت های اینترنت، جاده دو بانده، برق، آبرسانی شبانه روزی، تامین امکانات رفاهی و ساخت بازارچه مسافر و بار مرز ریمدان این شهرستان از ضرورت هاست و باید در آن تسریع شود

به گزارش سنت نیوز، رحمدل بامری روز سه شنبه پس از بازدید از مرز ریمدان اظهار داشت: اگر بازارچه مرزی ریمدان با آن شرایط اسمی و رسمی خودش فعال شود در بُعد صادرات و واردات چابهار و استان سیستان و بلوچستان از مزایای آن بهره مند خواهند شد.
وی افزود: مرز ریمدان یکی از امیدهای اشتغال افراد حوزه دشتیاری، پلان و چابهار است و می تواند درد و رنج ، خسارت های خشکسالی و آمار بیکاری را در منطقه کاهش دهد.
سرپرست فرمانداری چابهار از عدم پیشرفت قابل توجه در زمینه زیرساخت های اینترنت، ساخت پایانه مرزی، رفع مشکلات برق و دیگر کمبود های مرز ریمدان انتقاد کرد و گفت: بعد از گذشت سالها هیچ توجیهی ندارد این مرز رسمی فاقد اینترنت، جاده دو بانده، امکانات رفاهی و زیرساخت های جابجایی رسمی کالا و مسافر باشد.
وی ادامه داد: در این بازدید نشستی به منظور بررسی مسائل و مشکلات بازارچه مرزی ریمدان در محل بازارچه تشکیل شد و قرار است مشکلات آن به قید فوریت در مرکز استان و پایتخت رسیدگی شود.
بامری ادامه داد: از جمله مصوبات مهم این نشست رفع نواقص و افزایش توان ظرفیت برق توسط امور برق نگور ، راه ‌اندازی بستر فیبر نوری و فعال سازی اینترنت مورد نیاز بازارچه و گمرک ریمدان از سوی مخابرات است.
وی تصریح کرد: مرز رسمی ریمدان در محدوده بخش دشتیاری از توابع شهرستان چابهار سیستان و بلوچستان فرصتی ارزشمند برای صادرات کالا و ایجاد اشتغال است و هیچ گاه تهدیدی برای مردم و دولت نیست.
سرپرست فرمانداری چابهار گفت: طول مسیر مرز ریمدان تا چابهار ۱۲۰ کیلومتر است و به دلیل نبود اینترنت برای ثبت بار در ریمدان نماینده گمرک هر روز مسیر ۲۴۰ کیلومتری رفت و برگشت را با هزینه صاحبان کالاها می پیماید و معطلی و سایر هزینه ها نیز جای خود دارد.
وی با بیان اینکه بازارچه مرزی ریمدان در سال ۱۳۸۷ افتتاح شده و نباید بعد از گذشت حدود ۱۰سال فاقد اینترنت و حتی دکل تلفن همراه برای انجام کارهای اینترنتی باشد، خاطرنشان کرد: چنانچه فیبر نوری در گمرک این بازارچه راه اندازی و تجهیزات لازم برای صادرات و واردات کالا نصب شود بسیاری از مشکلات صادر کنندگان مرتفع خواهد شد.
بامری استقرار نمایندگی ادارات گمرک، استاندارد، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و دامپزشکی در مرز ریمدان را خواستار شد و افزود: این اقدام می تواند به صادرات و واردات رونق دهد.
وی گفت: آب مورد نیاز بازارچه مرزی ریمدان با تانکر سیار تامین می شود و برای رسیدن آب شبانه روزی نیازمند اعتبار و اجرای خط انتقال آب به طول ۲۳ کیلومتر است.
سرپرست فرمانداری چابهار بیان کرد: بازارچه مرزی ریمدان امکانات لازم رفاهی را برای استراحت و پذیرایی رانندگان و سرمایه گذاران ندارد و فقط یک اتاق برای چند نفر با امکانات محدود آماده شده است.