خانه » جهان اسلام » آمریکا رویکرد جدیدی در قبال هند و پاکستان اتخاذ کرده است

آمریکا رویکرد جدیدی در قبال هند و پاکستان اتخاذ کرده است

به گزارش سنت نیوز، به نقل از رویترز، استیو ای‌.لینیک، بازرس کل وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: هدف از این رویکرد جدید جلوگیری از دسترسی سازمان‌های تروریستی به پناهگاه‌های امن از جمله در این دو کشور است.

لینیک خاطر نشان کرد: هدف اصلی این رویکرد جدید ایجاد شرایط آشتی با طالبان و فرایند حمایت از دولت افغانستان در تامین امنیت برای مردمش است.

در گزارش ۱۶۰ صفحه‌ای سالانه وزارت خارجه آمریکا جدی‌ترین چالش‌های مدیریت و عملکرد پیش‌روی وزارت خارجه ارزیابی شده و عملکرد این وزارتخانه در رفع این چالش‌ها هم در سطح مدیریتی و هم در سطح مالی مورد بررسی قرار گرفته است.

این رویکرد جدید همچنین شامل فشار سیاسی، کاهش کمک‌های مالی و ایجاد شرایط بهبود روابط میان پاکستان و آمریکا می‌شود. دولت افغانستان از رویکرد جدید آمریکا استقبال کرده است.

صبغت احمدی، معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: ما فکر می‌کنیم که آمریکا باید با اعمال فشار بر پاکستان این کشور را مجبور به اتخاذ اقدامات مناسب سیاسی کند.

فرامرز تمنا، یک تحلیلگر سیاسی افغان گفت: انتظار می‌رود هند همکاری‌اش با آمریکا را افزایش دهد و پاکستان بدون هیچ گونه همکاری با طالبان در کنار آمریکا بماند.

گزارش مذکور جزئیاتی درباره مشکلات مداوم در نظارت و رصد برنامه کمک به مبارزه با تروریسم در پاکستان را نیز مطرح کرده است.

طبق این گزارش وزارت خارجه آمریکا هیچ پرسنلی در پاکستان ندارد که بتواند عملکرد رضایت بخش آن را بررسی کنند و ببینند آیا گزارش‌های لازم داده می‌شود یا خیر.

این گزارش از سیاست‌های امنیتی هیات آمریکا نیز که سفرهای پرسنل آمریکا در این کشور را محدود ساخته‌اند و جلوی هرگونه ارتباط آنها در پاکستان را گرفته‌اند، انتقاد کرده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*