احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه شامگاه چهارشنبه، ۱۵-۱۰-۲۰۱۴ بار دیگر تاکید کرد که تنها سوری ها برای کمک به مردم کوبانی اجازه عبور از مرز این کشور را دارند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از العربیه، نخست وزیر ترکیه، پیشنهاد فرانسه برای باز کردن مرزهایش برای داوطلبان جنگ علیه داعش در کوبانی را رد کرد .

اوغلو در مصاحبه مطبوعاتی گفت: “تنها کسانی که از سوریه به ترکیه آمده بودند می تواند به کوبانی باز گردند و به مردم و شبه نظامیان آن شهر بپیوندند. دولت ترکیه به تبعه های دیگر کشورها به خصوص شهروندان ترک، اجاز عبور نمی دهد.

سخنان داود اغلو پاسخی غیر مستقیم به فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه بود که روز سه شنبه از همه کشورها، چه آنها که عضو ائتلاف علیه داعش هستند و چه غیر آنها، خواست تا به مبارزان علیه “جهادیون” کمک کنند.
DISISLERI BAKANI AHMET DAVUTOGLU ANKARA'YA GELDI
هولاند گفت:” برای یاری رساندن به مدافعان شهر کوبانی، لازم است ترکیه مرز خود با سوریه را باز کند و اجازه عبور پشتیبانان کوبانی از خاک خود را بدهد.”

رئیس جمهور فرانسه سپس بر اهمیت کمک به “اپوزیسیون معتدل” سوریه تأکید کرد و گفت که فرانسه این نیروهای معتدل را به عنوان تنها اپوزیسیون مشروع سوریه برسمیت می‌شناسد.

مانویل والز،نخست وزیر فرانسه نیز از آنکارا خواست تا “همه اقدامات لازم” را برای نجات کوبانی انجام دهد.

نخست وزیر ترکیه در پاسخ به فرانسه گفت: “اینکه بدون شرح کامل از ما بخواهند مرزهایمان را باز کنیم غیر قابل قبول است و اینکه گفته شود ادامه بحران کوبانی فقط به دلیل عدم باز کردن مرزهای ترکیه است، نیز درست نیست. خیلی آسان است که از پاریس ایراد سخنرانی کنند. اما از اوضاع کنونی و آنچه در کوبانی می گذرد، خبر دارند؟ “.

اوغلو افزود: “ما اجازه نمی دهیم شهروندان ترکیه وارد سوریه شوند، زیرا نمی خواهیم آنها در جنگ داخلی سوریه شرکت کنند، در حالی که تلاش می کنیم دیگران را از این کار منع کنیم. این غیر قانونی است و برخلاف قانون اساسی است.”

آنکارا از ورود پیشمرگه های حزب کارگران کردستان “PKK” به کوبانی برای مقابله با داعش  ممانعت می کند.

به دنبال گفت وگو میان رهبران “PKK” و دولت ترکیه برای برقراری صلح میان آنکارا و کردهای این کشور، حزب کارگران کردستان نیروهای خود را به کردستان عراق منتقل کرد. اما با هجوم داعش به شهر کردنشین کوبانی این حزب خواستار اعزام نیروهایش از طریق خاک ترکیه به کوبانی شد. پیشنهادی که با مخالفت شدید ترکیه مواجه شد. مخالفت آنکارا  خشم کردهای این کشور را برانگیخته است.