سخنگوی دولت از تصویب آیین‌نامه «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در هیات دولت خبر داد

به گزارش سنت نیوز به نقل از ایرنا؛ هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت ۹۹) و در اجرای ماده واحده قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین‌نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد.
علی ربیعی، در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: برای این موضوع دولت لایحه‌ای به مجلس ارسال کرد و تصویب شده بود که آیین اجرایی این قانون باقی مانده بود و مشکلات و نگرانی‌هایی هم وجود داشت.
بر اساس این آیین‌نامه، ایرانی‌ بودن مادر، ازدواج وی با مرد غیرایرانی و تعلق فرزند به مادر و حصول آن از ازدواج مذکور برای اعلام تابعیت فرزند توسط استانداری، ضروری است و ارائه‌ی اسناد و دلائل مربوط به این موارد به عهده متقاضی و احراز اصالت این موارد به عهده‌ استانداری‌های سراسر کشور است.
همچنین، فوت مادر، پدر یا فرزند و حجر این افراد، مانع از درخواست اعلام تابعیت ایرانی برای فرزند، نمی‌باشد و درصورت فوت مادر و نرسیدن فرزند به ۱۸ سالگی، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند، پس از انجام تحقیقات و گردآوری مستندات و ادله، درخواست مورد نظر را به استانداری ارائه می‌کند.
گفتنی‌ست، فرزندِ موضوع قانون و این آیین‌نامه، پس از طی روند مقرر درآیین‌نامه و از زمان تأیید تابعیت ایرانی وی، از حقوق و تکالیف تبعه ایران برخوردار است.
به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری مقررات این آیین‌نامه عبارتند از: ۱- فرزندان متولدشده در ایران باید از طریق استانداری‌ها نسبت به پیگیری امور اقدام نمایند. ۲- پیگیری امور فرزندان متولدشده در خارج از کشور از طریق نمایندگی‌های ایران در کشورهای خارجی انجام می‌شود. ۳- درخواست قبل از ۱۸ سالگی توسط مادر و پس از آن راساً توسط فرزند ارائه می‌شود. ۴- قابل اعتراض‌بودن تصمیم مراجع امنیتی در فرض اعلام وجود مشکل امنیتی. ۵- قابلیت تجدید درخواست در صورتی که اولین درخواست اعلام تابعیت مردود اعلام شود. ۶- استانداری محل اقامت زن ایرانی صلاحیت بررسی دارد. ۷- در صورت عدم اعلام صریح مشکل امنیتی ظرف سه ماه از سوی مراجع امنیتی به منزله بلامانع‌بودن است. ۸- پیگیری درخواست‌هایی که قبل از این قانون آغاز شده نیز بر اساس این آیین‌نامه ممکن است. ۹- امکان درخواست پروانه اقامت برای پدر فرزندان متولد از ازدواج زن ایرانی پیش‌بینی شده است.