رئیس جمهور یمن پس از رایزنی‌های گسترده با گروههای سیاسی این کشور” احمد عوض بن مبارک” رئیس دفتر خود را مامور تشکیل کابینه کرد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از شبکه خبری العربیه، منصور هادی رئیس جمهور یمن بر اساس توافقنامه صلح و مشارکت که اخیرا بین دولت این کشور و انصار الله به امضا رسید و نیز بعد از رایزنی های طولانی با جریان های سیاسی این کشور، نخست وزیر جدید یمن را انتخاب کرد.

خبرگزاری رسمی یمن”سبا” نیز اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور طی فرمانی دکتر احمد عوض بن مبارک را مامور تشکیل کابینه کرده است.

در نتیجه اعتراضات مردمی مستمر، رئیس جمهور یمن «محمد باسندوه» نخست وزیر این کشور را برکنار کرده و قیمت حامل‌های انرژی را کاهش داده بود، ولی معترضان با رد این اقدامات آن را تلاشی برای دور زدن خواسته‌های مشروع مردمی اعلام کردند.

سرانجام بعد از چندین هفته و ادامه اعتراض‌ها، قراردادی بین رئیس جمهور یمن و معترضان به امضا رسید که تشکیل دولت شایسته سالار، لغو طرح افزایش قیمت حامل‌های انرژی و برکناری دولت فاسد را تضمین می‌کند.

زندگینامه أحمد عوض بن مبارک

“احمد عوض مبارک” مدرک دکترای خود را از دانشگاه بغداد در رشته مدیریت بازرگانی دریافت کرد.

وی همچنین در دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه صنعاء، دانشگاه علوم و تکنولوژی و دانشگاه عربی علوم مالی و بانکی و دانشگاه ماسترخت هلند به تدریس پرداخته است.

احمد عوض مبارک از سال ۲۰۰۲ استاد رشته مدیریت دانشگاه صنعاء بوده و مشاور تعدادی از پروژه‌های بین‌المللی با کشورهایی نظیر هلند، دانمارک و آمریکا در یمن بوده و در زمینه‌هایی نظیر کنترل کیفیت و توسعه بین‌المللی فعالیت کرده است.

وی مدتی را به عنوان مدیر شرکت مشاوره‌ای سیسافت و عضو گروه مشاوره‌ای شرکت مشاوره‌ای تگزاس فعالیت کرده است.

احمد عوض مبارک نماینده یمن در سازمان جهانی استاندارد بوده و مدرس مدیریت و کنترل کیفیت است.

نخست وزیر جدید یمن عضو شورای عالی کنترل کیفیت در دانشگاه علوم و فناوری یمن است.

احمد عوض مبارک همچنین عضو شورای مدیریت موسسه توسعه رهبری جوانان است.

وی همچنین عضو کمیته هماهنگی مجلس جوانان انقلابی برای تغییر است.

احمد عوض مبارک عضو تعدادی از کمیته‌های دانشگاه عمران و کمیته‌های ارزیابی دانشگاه‌های دولتی بوده است.

وی عضو دفتر اجرایی دانشجویان آسیاسی و عضو سازمان دانشجویان و جوانان عدم تعهد است.

احمد عوض مبارک هم اکنون مدیر اجرایی مرکز مدیریت مطالعات عالی در دانشگاه صنعا بوده و در دانشگاه ماسترخت هلند نیز فعالیت دارد.

وی در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۳ دبیر کل سازمان گفت‌وگوی ملی یمن شده و در ۱۱ جولای ۲۰۱۴ نیز مدیر دفتر ریاست جمهوری یمن شده است.

نخست وزیر جدید یمن در دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های عملی متعددی در الجزایر، مصر، بحرین، اردن، تایلند، سنگاپور، هلند، آلمان و فرانسه مشارکت داشته و در کنفرانس‌های دانشجویی آسیا، اروپا و آفریقا حضور داشته است.

همچنین “عبد ربه منصور هادی” وی را چندین بار به عنوان فرستاده ویژه یمن به شورای امنیت سازمان ملل و شورای همکاری خلیج فارس اعزام کرده است.