مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: اختلالات ژنتیکی به خاطر ازدواج فامیلی در استانی سنتی مانند سیستان و بلوچستان شایع است.

به گزارش سنت نیوز، محمدرضا سراوانی اظهار داشت: در حال حاضر۵۰ هزار خانوار مستمری بگیر ۷۰۰هزار نفر دریافت کننده خدمات در سطح استان سیستان و بلوچستان تحت پوشش بهزیستی هستند.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه شیرخوارگاه علی اصغر زاهدان تنها شیرخوارگاه سیستان و بلوچستان است که ظرفیت نگهداری ۳۰ نوزاد را دارد ادامه داد: در حال حاضر ۲۲ نوزاد بی سرپرست و بد سرپرست توسط ۱۶ نفر نیرو در این شیرخوارگاه نگهداری می‌شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه در استان حدود ۶۰۰ نفر ضایعه ی نخاعی، ۵۰ هزار نفر معلول و ۹۰۰ خانواده ۲ معلول یا بیشتر داریم سالیانه حداقل ۳ میلیارد تومان تجهیزات کمک توان بخشی شامل سمعک، باطری سمعک، عصا، ساعت مچی ویژه ی نابینایان و ….خریداری می‌شود.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از معلولیت، سازمان بهزیستی برنامه پیشگیرانه دارد با توجه به اینکه اختلالات ژنتیکی به خاطر ازدواج فامیلی  در استانی سنتی مانند سیستان و بلوچستان شایع تر است خوشبختانه امروز قانون اجازه ثبت هیچ ازدواجی را بدون انجام مراحل غربالگری ژنتیک در هیچ محضری نمی‌دهد.

سراوانی عنوان کرد: بحث درمان و سلامت جسمانی کودکان مسئله بسیار حساسی است از این رو می‌توان گفت سیستان وبلوچستان از معدود استان‌هایی است که دارای مراکز ترک اعتیاد کودکان است در مجموع در یک سال ممکن است بیش از ۲ هزار نفر معتاد بدون خانواده در مراکز ما بستری شوند و از خدمات ما استفاده کنند.