دولت ازبکستان اعلام کرده است طرح احداث «مرکز جهانی علمی تحقیقاتی امام بخاری» در سمرقند تا شهریور/سپتامبر سال جاری به مرحلۀ بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش سنت نیوز به نقل از سایت روسی‌زبان «ازبکستان نیوز»، رئیس‌جمهور شوکت میرضیایف در سفر اخیر خود به استان سمرقند از مراحل احداث و ساخت این مرکز علمی بازدید کرده است.
سخنگوی رئیس‌جمهور ازبکستان به رسانه‌ها گفته است: مرکز جهانی علمی تحقیقاتی امام بخاری که در زمینی به مساحت ۴ هکتار در مجاورت مرقد امام بخاری رحمه‌الله در حال احداث است، چهارم سپتامبر افتتاح خواهد شد.
«عرب‌نیوز» در گزارشی آورده، میرضیایف یک ماه پیش از انتخاب‌شدن، زمانی که رئیس‌جمهور موقت ازبکستان بود در نشستی با مسئولان سازمان همکاری اسلامی راه‌اندازی مرکز علمی تحقیقاتی امام بخاری را اعلام کرد که به آکادمی امام بخاری وابسته خواهد بود.

رئیس‌جمهور جدید ازبکستان پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در دسامبر ۲۰۱۶ اعلام کرد در کشورش اصلاحاتی اعمال خواهد کرد. او تاکنون روابط ازبکستان با کشورهای همسایه را تقویت کرده است و با شیبی ملایم به آزادی‌های مردم افزوده است.
شوکت میرضیایف در شهریور سال گذشته در تلویزیون دولتی گفته بود: «بیش از ۱۷۰۰۰ نفر با تمایلات مذهبی “افراطی” در لیست سیاه امنیتی قرار داشتند، بعد از اینکه ما مجدد با آنها صحبت کردیم اسامی ۱۶۰۰۰ نفر را از لیست افراد مذهبی افراطی حذف کردیم.»
ازبکستان یکی از کشورهای مهم آسیای میانه است که جمعیت آن بیش از ۳۲ میلیون نفر است. مزار محدثان و فقهای مشهوری مانند امام بخاری، امام ترمذی و جارالله محمود بن‌عمر زمخشری در این کشور واقع شده است.