استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان برای رسیدن به شاخص های آموزشی کشور نیازمند جذب ۱۲ هزار معلم است

به گزارش سنت نیوز به نقل از ایرنا علی اوسط هاشمی در دیدار با محمود رضا واعظ مهدوی معاون توسعه آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اظهار داشت: در دیدار با وزیر آموزش و پرورش درخواست کردم تا منابع مالی خاص به بخش های مختلف از جمله اختصاص سهمیه جذب نیروی ویژه برای دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شود.
وی نرخ بی سوادی در سیستان و بلوچستان را چهار و نیم درصد یعنی ۹۰ برابر شاخص کشوری عنوان کرد و افزود: به دلیل نبود تمکن مالی شماری از خانواده ها، فرزندانشان از تحصیل محروم مانده اند.
وی تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور برای رفع مشکلات سیستان و بلوچستان در سه بخش اساسی شامل روستا با اولویت تعریف روستای نو منطبق با شرایط زمان، آموزش و پرورش با تکیه بر تربیت نیروی انسانی و اشتغالزایی در حوزه های معادن و شیلات ورود پیدا کند تا در دولت دوازدهم به شاخص های متوسط کشوری برسد.
وی ادامه داد: با رفع نیازها در این سه بخش در کنار زیرساخت هایی که در سیستان و بلوچستان در حال شکل گیری است سرمایه پایدار شده و کمتر از نبود رشد، سخن به میان خواهد آمد.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: به همین منظور در نشست شورای معاونان سازمان برنامه و بودجه کشور دستیابی به برنامه هدفمند در این باره به بحث گذاشته شود تا با اختصاص بودجه مورد نیاز برای همیشه مشکلات این استان در اولویت های سه گانه ذکر شده برطرف شود.
هاشمی همچنین به دیدار خود با وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: در این دیدار درخواست کردم به ازای واردات برنج مورد نیاز بازار ایران از پاکستان، خدمات فنی و مهندسی به این کشور صادر کنیم.
وی با اشاره به خط راه آهن چابهار – زاهدان – میلک – سرخس، اظهار داشت: برای تکمیل این پروژه ۲ شانس خوب داریم؛ یک مورد اختصاص ۲ میلیارد دلار از محل حدود ۵۴ میلیارد دلار وام دریافتی از کشورهای خارجی که در این مورد وزیر امور اقتصادی و دارایی قول مساعد داده است.
وی ادامه داد: شانس دیگر؛ دریافت وام یک و نیم میلیارد دلار از کشور هند با هدف تکمیل پروژه راه آهن است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کردم خط کشتیرانی جمهوری اسلامی در بندر چابهار با هدف استفاده از ظرفیت این بندر راه اندازی شود.