محمد مهران امینی فرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت:علاوه بر سیستم تنفسی،سیستم عصبی،گوارشی و قلب نیز با ابتلا به بیماری کووید-۱۹ موردتهدید این ویروس قرار خواهند گرفت.

به گزارش سنت نیوز، در حالی پنج ماه از زمان شیوع ویرس کرونا در کشور زمان می گذرد که یافته های جدید محققان نشان از آن دارد این بیماری تنها ریه افراد مبتلا را درگیر نمی کند بلکه قلب، کلیه‌ها، مغز، عروق، اعصاب و … را تحت تاثیر قرار می دهد.
در برخی از این تحقیقات، پژوهشگران به این نکته نیز اشاره کردند که مغز مبتلایان به کرونا ممکن است به دلیل نرسیدن اکسیژن یا لخته شدن خون دچار مشکلاتی شود که در این صورت، احتمال ابتلای فرد به سکته مغزی وجود دارد؛ بر اساس یافته‌های جدید ممکن است افراد مبتلا به کرونا، به جای مشاهده علائمی مانند تب، بدن درد و اختلالات تنفسی، علائم عصبی را تجربه کنند.
در همین راستا محمد مهران امینی فرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر  به خبرنگار ما با بیان اینکه گرمای هوا تاثیر چندانی در پیشگیری از کرونا ندارد، گفت: با استمرار وضعیت قرمز در جنوب استان علیرغم هوای بسیار گرم و طاقت فرسا تصور اینکه گرمای هوا مانع انتشار ویروس کرونا است، اثبات علمی نداشته و رد می شود زیرا ثابت شد این ویروس در دمای بالا نیز باسرعت بالا قابل انتشار است.
به گفته وی، باتوجه به عدم کشف واکسن و داروی قطعی کرونا و احتمال ماندگاری آن تا چندسال دیگر، درحال حاضر تنها راه مبارزه با این بیماری در وهله اول استفاده از ماسک و رعایت بهداشت فردی و در وهله دوم فاصله گذاری هوشمند و تغییر سبک زندگی و کنار گذاشتن بسیاری از عادات می باشد.
این مقام مسئول با تاکید بر این مطلب که با رعایت توصیه های بهداشتی کمترین خسارت ممکن را متحما می شویم، افزود: اولین مورد قطعی بیماری کووید-۱۹ جنوب استان در تاریخ ۸ اسفندماه شناسایی شد و باتوجه به اطلاعرسانی وسیع محیطی و حساس سازی شهروندان و همچنین تعطیلی مراکزتجاری ایرانشهر و چابهار در ایام تعطیلات پایان سال ۹۸ و نوروز ۹۹ خوشبختانه پیک اول این بیماری با سیری ملایم و کمترین آمار مبتلا و فوتی طی شد.
وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: متاسفانه از نیمه دوم فروردین و با اعمال بازگشایی محدودیتها از ۲۳فروردین حساسیت شهروندان کاهش یافته و با افزایش ازدحام در سطح شهر و برگزاری تجمعات شاهد اوج گیری و افزایش موارد مبتلا،بستری و فوتی بودیم و باتوجه به وضعیت قرمز ناچار به تعطیلی مجدد مراکز پرخطرو پرریسک در خردادماه به مدت ۱۰ روز دیگر شدیم.