خانه » پاکستان » اسلام‌آباد: آمریکا مقصر قرار گرفتن نام پاکستان در “لیست نظارت” FATF است

اسلام‌آباد: آمریکا مقصر قرار گرفتن نام پاکستان در “لیست نظارت” FATF است

به گزارش سنت نیوز، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، زمانی که مقامات پاکستان دریافتند که این کشور در خطر تحریم از سوی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به اتهام تامین مالی تروریسم قرار گرفته‌، وارد عمل شدند.
دولت پاکستان بلافاصله پس از اصلاح قوانین ملی مبارزه با تروریسم، دستور سرکوب مالی چندین گروه افراطی را صادر کرد.

در همین راستا مقامات این کشور اموال یک خیریه تحت کنترل حافظ محمد اسد که متهم به مدیریت بمب‌گذاری‌های تروریستی در سال ۲۰۰۸ در بمبئی است را مصادره کردند اما باز هم نتیجه بخش نبود. این بمب گذاری منجر به کشته شدن ۱۶۶ نفر شد.

در نشست گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در پاریس به قرار گرفتن پاکستان در “لیست نظارت” رای دادند. این لیست شامل کشورهایی است که نتوانسته‌اند تدابیر کافی علیه گروه‌های تروریستی و دسترسی آنها به منابع مالی اتخاذ کنند.

این اقدام تاثیر به سزائی در سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور خواهد گذاشت.

همچنین به پاکستان سه ماه فرصت داده شده است که قوانین سخت‌گیرانه‌ای درباره نقل و انتقال پول به سازمان‌های ممنوع اتخاذ کند.

مقامات پاکستان پس از این اتفاق بلافاصله آمریکا را مقصر اصلی این امر دانسته و گفتند که واشنگتن کشورهای دیگر را مجبور کرده است که علیه پاکستان رای بدهند. در همین راستا محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفت: هدف واقعی از این امر سیاسی است و برای جلوگیری از پیشرفت اقتصادی پاکستان اتخاذ شده است.

همچنین مفتاح اسماعیل، مشاور مالی دولت اعلام کرد: هدف واشنگتن و متحدانش تحقیر پاکستان است. پاکستان نیاز به زمان بیشتری دارد تا قوانین پیچیده کنترل مالی را اجرا کند. با این حال بسیار تلاش می‌کند که با تروریسم و پولشویی مقابله کند.

پاکستان در گذشته نیز از سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ در این لیست قرار گرفته بود.

اسماعیل اضافه کرد: اقتصاد پاکستان در آن دوران چندان دچار مشکل نشد اما کشور اکنون به شدت نیازمند کمک‌ها و وام‌های خارجی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*