رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک ۵۶۷ نفر در شهرک پتروشیمی مکران این شهرستان مشغول به کار هستند

به گزارش سنت نیوز، عبدالله امیریان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع افراد شاغل در شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران ۳۵۵ نفر بومی و ۲۱۲ نفر غیر بومی هستند.
وی با بیان اینکه نیروی کار از نظر وزارت کار فردی است که با حقوق و مزایای قانون کار استخدام و دارای بیمه باشد، خاطرنشان کرد: کار ساعتی برای فرد اشتغال ثابت ایجاد نمی کند و نباید مدیران شهرک پتروشیمی در برخی بازدیدهای قشرهای مختلف مردم، مسئولان محلی، استانی و کشوری آمار اشتغال به کار در این شرکت را ۲ برابر و حتی بیشتر عنوان کنند.
وی بیان کرد: هم اینک چهار ناحیه صنعتی، یک شهرک صنعتی و یک شهرک کارگاهی در چابهار وجود دارد که توانسته بخشی از مشکل بیکاری جوانان این منطقه را مرتفع کند.
وی افزود: در مجموع ۳۷ هزار و ۶۴۳ نفر نیروی انسانی در کارگاههای مختلف چابهار مشغول بکار هستند.
امیریان گفت: موقعیت راهبردی چابهار و اجرای پروژه های پتروشیمی، فولاد، معادن و صنایع مختلف می طلبد تا در زمینه آموزش و مهارت آموزی نیروی انسانی، دورهای آموزشی ۶ ماهه تا یکساله در زمینه لوله کشی صنعتی، جوشکاری برق، جوشکاری لوله ‌های گاز با فشار بالا، جوشکاری فولاد زنگ نزن، جوشکاری با گاز محافظ، بازرسی جوش، برق صنعتی و دوره plc برگزار شود.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی چابهار با بیان اینکه متاسفانه از ابتدای فعالیت شرکت های بزرگ نظیر فولاد و پتروشیمی اقدام و حرکتی برای آموزش نیروی انسانی ماهر انجام نشده است،خاطرنشان کرد: کارگاههای بزرگ و کوچک برای تربیت، مهارت آموزی و آموزش نیروی انسانی مورد نیاز اقدامات لازم را انجام دهند.
وی ادامه داد: بر اساس نیاز بازار کار باید در هر منطقه به نیروی انسانی آموزش داده شود تا برای انجام کوچکترین کاری نیرو با هزینه ‌های بالا از دیگر مناطق منتقل و جذب نشود.
به گزارش ایرنا، ساخت شهرک پتروشیمی مکران در زمینی به مساحت هزار و ۲۰۰ هکتار در ۲۰ کیلومتری محدوده منطقه آزاد چابهار توسط بخش خصوصی و با سرمایه گذاری بیش از ۱۲ میلیارد دلاری آغاز شده است و پیش بینی می شود تا در بازه زمانی ۱۰ ساله تمام مراحل آن بهره برداری شود.
۱۸ واحد بالادستی و میان دستی و بیش از ۳۰ واحد پایین دستی در شهرک پتروشیمی مکران ساخته می شود.
شهرک پتروشیمی مکران شامل طرح های اوره آمونیاک، متانول، mtp، انواع الفین، کریستال ملامین، آروماتیک، meg و متانول آمونیاک است.