اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان در نخستین پیام عیدی خود پس از نماز عید قربان گفت، حکومت وحدت ملی برای دستیابی به یک صلح پایدار، تلاش خواهد کرد و دسترسی به صلح پایدار تنها با پیگیری و تلاشهای مستمر میسر خواهد شد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی، در میان رجال سیاسی که برای ادای نماز عید به ارگ رفته بودند، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز حضور داشت.

او در سالهای گذشته بار بار به ویژه در ایام عید، مصرانه از طالبان و دیگر گروه های مسلح مخالف دولت می خواست، سلاح به زمین بگذارند و به روند صلح بپیوندند، پاسخ مخالفان مسلح همیشه به این درخواست آقای کرزی منفی بود.

اما آقای غنی احمدزی، برخلاف رئیس جمهوری پیشین از مخالفان مسلح برای پیوستن به صلح و به زمین گذاشتن سلاح دعوت نکرد.

او گفت: به مخالفان مسلح با صراحت اعلام می‌کنم که جنگ راه حل نیست.

اشرف غنی احمدزی گفت برای تحقق “صلح پایدار” نیاز به یک روند پیگیر و مستمر گفت‌وگوهای بین الافغانی است و دولت به رهبری او برای تحقق این امر، اراده محکم دارد.

رئیس جمهور افغانستان همچنین به اقدامات اخیرش از جمله از سرگیری پرونده کابل‌بانک اشاره کرد و گفت، می خواهیم در عمل ثابت کنیم که حکومت وحدت ملی به تحقق وعده هایی که به مردم داده بود، پایبند است تلاش داریم این را در عمل به مردم افغانستان ثابت کنیم.

۱۴۰۷۰۷۱۷۴۸۳۶_ashraf_ghani_ahmadzai_640x360_ap_nocredit

کابلبانک، دو سال قبل به دلیل آنچه اختلاس شماری از سهامداران آن خوانده می‌شود، ورشکست شد و بانک مرکزی با پرداخت بدهی های این بانک از سقوط کامل آن جلوگیری کرد.

اشرف غنی احمدزی در دومین روز ریاست جمهوری خود، به دادستانی‌کل دستور داد پرونده کابل‌بانک را تا یکماه و نیم دیگر نهایی کند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که ثبات نرخ مواد اولیه را دنبال می‌کند. این حرف او اشاره به سخنانی است که چند روز گذشته در دیدار با تاجران گفته بود اگر نرخ مواد اولیه در زمستان نا عادلانه باشد، با تاجران برخورد جدی خواهد کرد.

اما با همه اینها، بازار افغانستان هنوز واکنش مثبتی نسبت به تحولات اخیر نشان نداده و نرخ ارزهای خارجی در مقابل افغانی کما بیش همانی است که بود.

از بدو تشکیل حکومت وحدت ملی، این نگرانی وجود داشته که آیا رقبایی که در مبارزات انتخاباتی شدیدا با هم رقابت کردند، خواهند توانست همکاران خوبی در حکومت وحدت ملی باشند.

آقای غنی احمدزی به صورت ضمنی به این نگرانی ها نیز پاسخ داد. او با سپاسگزاری از عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، گفت حکومت وحدت ملی هیچگاهی دچار تفرقه نخواهد شد.