روز دوشنبه ده‌ها نفر از روزنامه‌نگاران فلسطینی در مقابل دفتر سازمان ملل در شهر غزه در اعتراض به مسدود شدن حساب کاربری فلسطینی‌ها توسط فیس‌‌بوک تظاهرات کردند

به گزارش سنت نیوز به نقل از الجزیره؛ تظاهرکنندگان بنرهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: فیس‌بوک در جنایات اسرائیل مشارکت دارد و فیس‌بوک حامی اشغال‌گری اسرائیل است؛ آنها برای اعتراض از هشتگ #فیس‌بوک با فلسطین در جنگ است (#FBfightspalestine) استفاده می‌کنند.

در این تظاهرات که توسط کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، که یک سازمان غیردولتی فلسطینی است، برگزار شد، سلامه معروف، یک سخنگوی حماس، فیسبوک را ناقض بزرگ آزادی عقیده و آزادی بیان توصیف کرد.

وی گفت: فیس‌بوک در سال گذشته حدود ۲۰۰ حساب کاربری فلسطینی‌ها را مسدود کرد و از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا کنون نیز ۱۰۰ حساب دیگر با توجیهات ساختگی مسدود شده‌اند.

سلامه معروف افزود: حدود ۲۰ درصد از کاربران اسرائیلی فیس بوک آشکارا به خشونت علیه فلسطینی‌ها دامن می‌زنند بدون این که با تهدید مسدود شدن حسابشان مواجه شوند.

در اواخر سال ۲۰۱۶، فیس بوک با وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی توافقنامه‌ای را امضا کرد که بر اساس آن وعده داد بر محتوای پیام‌های حساب‌های کاربری فلسطینی‌ها نظارت کند.

رسانه‌های اجتماعی اغلب محتوای پیام‌ها را به دلایل سیاسی بودن حذف نمی‌کنند، اما آنچه را که از نظرشان شامل سخنان نفرت انگیز یا تحریک به خشونت و دیگر انواع سوء استفاده‌های آنلاین است، حذف می‌کنند.

با این حال روزنامه‌نگاران و فعالان فلسطینی می‌گویند این رسانه‌ها در اجرای این سیاست یکسان عمل نمی‌کنند و معیارهای دوگانه‌ دارند.