خانه » جهان اسلام » اعلام وضعیت اضطراری در سریلانکا

اعلام وضعیت اضطراری در سریلانکا

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی‌بی‌سی، قوانین منع آمد و شد در شهر کندی از روز دوشنبه (۱۴ اسفند) به اجرا گذاشته شده است و پلیس امیدوار است از این طریق جلوی حملات دسته‌های چماق‌دار بوداییان سینهالی را بگیرد.
طی چند روز گذشته ۴ مسجد و ده‌ها خانه و فروشگاه مسلمانان مورد حمله قرار گرفته است.
همچنین روز گذشته (۱۶ اسفند) جسد سوخته‌شده یک مرد مسلمان در ساختمانی در شهر کندی پیدا شد که این موضوع دولت سریلانکا را نسبت به آغاز خشونت‌های مذهبی میان بوداییان و مسلمانان بسیار نگران کرده است.
در شهر کندی سریلانکا، مقام‌های امنیتی ضمن اعلام وضعیت اضطراری، قانون منع آمد و شد وضع کرده‌اند؛ در این شهر که اکثریت ساکنان آن را بوداییان سینهالی تشکیل می‌دهند یک مسجد و چندین فروشگاه و محل سکونت مسلمانان مورد حمله قرار گرفته است.
اعلام وضعیت اضطراری به مقام‌های سریلانکا اجازه بازداشت طولانی‌مدت مظنونان و استقرار نیروهای نظامی در مناطق بحران‌زده را می‌دهد.
هم‌زمان دولت گفته در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم با “نفرت‌پراکنی و خشونت‌افزایی” مقابله خواهد کرد.

حمله به اماکن مسلمانان از هفته گذشته آغاز شد؛ هنگامی که جسد یک مرد بودایی پیدا شد و شایع شد که او پس از لت و کوب، توسط مسلمانان جان داده است.
تنش میان بوداییان و مسلمانان در سریلانکا از سال ۲۰۱۲ بالا گرفته که افراطی‌گرایان بودایی نسبت به اقلیت مسلمانان در این کشور موضع تند و خشنی گرفتند.
این نخستین بار طی هفت سال گذشته است که سریلانکا ناچار به اعلام وضعیت اضطراری می‌شود.
پیش از آن هم سریلانکا تقریبا برای سه دهه درگیر جنگ‌های داخلی با شورشیان مسلح (ببرهای تامیل) بود و به همین علت در وضعیت اضطراری به‌سر می‌‎برد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*