دبیر تهک هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی اکثر شهرهای استان با خشکسالی انباشته مواجه هستند که برخی مناطق علی رغم گرفتاری در تنش های آبی، با استفاده از توصیه های تهک کشاورزی، بهره وری تولید را افزایش داده اند .


به گزارش سنت نیوز، محسن بستانی در جریان بازدید میدانی از برخی مزارع شهرستان سراوان و شهر گشت با تعدادی از کشاورزان دیدار و گفت و گو کرد .
وی در این بازدید در باره وضعیت کشاورزی در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: غالب کشاورزی این مناطق خورده مالکی است بطوریکه گاهی وسعت زمین های کشاورزی آن به کمتر از ۴۰۰ متر مربع می رسد .
دبیر تهک کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: به گفته کشاورزان شهر گشت، وسعت بزرگترین زمین زراعی این شهر کمتر از یک هکتار است و اکثر زمین ها کوچک هستند که تولید محصولات آن ها صرفا برای رفع نیازهای خانواده بوده و جایی در بازار مصرف مردم ندارد .
بستانی با بیان اینکه سمت و سوی طرح تهک کشاورزی در استان ارائه خدمات و بسته های کاربردی برای تمام کشاورزان است، افزود: در شرایط کنونی اولویت ما در استان رساندن اطلاعات کاربردی و محصولات هواشناسی به کشاورزان و باغداران و سایر کاربران نهایی در این صنعت است .
دبیر تهک کشاورزی سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به کاهش شدید سطح زیر کشت در استان به سبب خشکسالی های اخیر گفت: با وجود اینکه ۱۰۰ درصد مساحت استان در گیر خشکسالی و بخش زیادی با گردوغبارهای تابستانه دست و پنجه نرم می کند، اما در مکان هایی که هنوز کشاورزی ادامه دارد، توصیه های تهک سبب افزایش بهره وری و ارزش افزوده برای کشاورز شده است .
وی اضافه کرد: بسیاری از کشاورزان توصیه های تهک را از طریق پیامک و بخش های خبری دنبال کرده و توصیه های هواشناسی را استفاده می کنند.