مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک موافقت اولیه برای راه اندازی ۸۰ اقامتگاه بومگردی در این استان صادر شده است که با راه اندازی این واحدهای بومگردی تعداد این اقامتگاهها از ۱۵ مورد کنونی به ۲۰۰ اقامتگاه افزایش می یابد .


به گزارش سنت نیوز، علیرضا جلالزایی افزود: آشنایی با آداب و رسوم هر منطقه، حفظ و گسترش مشاغل در روستاها، ایجاد کسب و کار جدید و فرصت های نو برای جوان ترها و پایداری محیط زیست را از جمله مهمترین مزایای راه اندازی واحدهای بوم گردی است
مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه اظهار کرد:
وی تاکید کرد: اگر بخواهیم از شرایط اقتصادی موجود خارج شویم باید همه دستگاه های اجرایی با هم افزایی و با جدیت قدم در توسعه گردشگری بردارند.
جلالزایی ادامه داد: برنامه ریزی شد برای هر شهرستان یک محصول شناسایی و معرفی و سپس منطقه با برند آن محصول معرفی شود، گردشگری مذهبی هم یکی دیگر از راه های جذب گردشگر است و با توجه به این نقش مصوب شد تا هر سال مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ایام محرم و صفر، رئیس ستاد زائران اربعین باشد.
وی افزود: استان در حوزه صنایع دستی تنوع بسیاری دارد و آثار تولید شده هنرمندان این منطقه از ارزش زیادی برخوردار است و این سبب شده عده ای سودجو در لباس خیر وارد استان شوند و با قیمت هایی میان ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان، تولیدات هنرمندان استان را خریداری کنند و همین محصولات را با قیمت های ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان در بازارهای تهران به فروش رسانند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: با توجه به این کلاهبرداری ها اقداماتی برنامه ریزی شد و برای اولین بار در سایت فروش سفال کلپورگان، برای بانک هایی که در خارج کشور شعبه دارد درگاه های الکترونیکی پرداخت پول ایجاد شد و محصول تولیدی هنرمندان به طور مستقیم توسط این سایت با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به فروش رسید.
وی بیان کرد: پیش از این برخی از محصولات تولید شده هنرمندان صنایع دستی استان از جمله سفال کلپورگان به صورت چمدانی از کشور خارج می شد، به گونه ای که افرادی به واسطه دوستان و آشنایان سفارش کالا می دادند و فرد آشنا محصول تولید شده را همراه خود به خارج از کشور حمل می کرد اما با تدابیر انجام شده از این پس خارج کردن این محصولات از گمرک میسر می شود.