رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امسال ظرفیت تولید گوشت مرغ در استان به ۴۶ هزار تن افزایش یافته است.

به گزارش سنت نیوز، رضا نجفی در شورای کشاورزی استان افزود: ظرفیت واحدهای پرورش مرغ گوشتی نیز از ۱۵ میلیون قطعه در سال ۹۲ امسال به ۲۴ میلیون و۸۰۰ هزار قطعه ارتقا پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به تولید گوشت مرغ در استان نیز گفت: ظرفیت تولید گوشت مرغ از ۲۳ هزار تن در سال ۹۲، امسال به ۴۶ هزار تن افزایش یافته و درصد خوداتکایی از ۳۸ به ۷۲ رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد واحدهای مرغداری نیز از ۱۴۷ واحد در سال ۹۲، امسال با وجود این که ۵۰ درصد آن غیرفعال بود به ۲۶۸ واحد فعال رسیده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان در ادامه با اشاره به تولید تخم مرغ در استان نیز گفت:  ظرفیت تولید تخم مرغ از پنج هزار تن در سال ۹۲، امسال به ۱۵ هزار تن افزایش پیدا کرده و از ۱۹ به ۵۵ درصد خوداتکایی رسیده است.

وی با بیان این که چهار واحد مرغ تخم گذار در استان فعال است که روزانه ۲۰ تا ۲۵ تن تولید دارند ادامه داد: نیاز سیستان و بلوچستان در زمینه تخم مرغ ۲۵ هزار تن به طور سالانه است که ۱۰ هزار تن از دیگر نقاط کشور تامین می شود.

نجفی در ادامه اهمیت دادن به توسعه سیستم های نوین آبیاری، مرمت وبازسازی قنوات و بهره برداری ازابهای غیرمتعارف را ازضروریات دانست و افزود: طرح انتقال آب با لوله درسطح ۴۶ هزارهکتار به عنوان بزرگترین و مهم ترین طرح اقتصاد مقاومتی درحوزه آب کشاورزی دراستان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: ۲۱ واحد بسته بندی خرما با ظرفیت ۴۰ هزار تن، ۵۵ واحد سردخانه نگهداری خرما با ظرفیت ۷۰ هزارتن تن و ۳ واحد فرآوری خرما با ظرفیت ۱۲ هزار تن در استان وجود دارد .

وی افزود: سیستان و بلوچستان رتبه دوم تولید خرمای کشور را داراست. ۵۷ هزار هکتار از سطح باغ های سیستان و بلوچستان به کشت خرما اختصاص دارد که ۴۵ هزار هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است .

وی همچنین در ادامه به تولید سایر محصولات کشاورزی در استان نیز اشاره کرد و گفت: سالانه ۵۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی گرمسیری و سردسیری در استان تولید می شود. برخی از محصولات تولید شده استان به استانهای دیگر صادر می شود و توانسته سهم قابل ملاحظه ای در بازارهای عمده کشور داشته باشد.