“راشد الغنوشی”، رئیس حزب اسلام‎گرای النهضه ضمن انتقاد از دخالت نظامی بیگانگان در کشورهای عربی و اسلامی، بر لزوم “مقابله با عوامل ظهور تروریسم، قبل از مبارزه با آن” تاکید کرد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از الاخبار، راشد الغنوشی در گفتگو با روزنامه لبنانی “الأخبار”، که روز دوشنبه منتشر شد،  تاکید کرد: با هرگونه دخالت نظامی بیگانه در کشورهای عربی و اسلامی به هردلیل و بهانه ای مثل به اصطلاح حمله به داعش و مبارزه با تروریسم مخالف هستیم و معتقدیم باید به حاکمیت کشورها و ملت‎ها احترام گذاشته شود.

۴۳۶x328_27826_204842
الغنوشی خاطرنشان کرد: تونس مشارکت در ائتلاف بین المللی و دخالت آن در عراق و سوریه را تحت پوشش مبارزه با تروریسم و یا آنچه که داعش خوانده می شود، رد کرده و این موضع تونس روشن و واضح است.
وی تصریح کرد: قبل از مبارزه با تروریسم و “داعش” باید با عوامل ظهور این گروه‎های تروریستی مقابله کرد.
راشد الغنوشی با بیان اینکه «اراده برای پیشرفت و تغییر دموکراتیک پیروز می شود»، گفت: آنچه در مصر و لیبی جریان دارد درگیری بین اراده برای تغییر و تلاش برای بازگشت به گذشته دیکتاتوری است و جنبش النهضه نمی خواهد این حوادث در تونس رخ دهد.
رییس حزب النهضه افزود: رفتارهای کشورها در جهان اسلام باید مبتنی بر احترام، تعامل و منافع مشترک و متقابل باشد، نه طرفی تلاش کند بر دیگری غلبه نماید.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه برخی کشورها، به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس، جماعت اخوان المسلمین را در فهرست گروه‎های تروریستی قرار داده اند، درباره امکان اقامت اعضای این سازمان در تونس دولت تونس باید تصمیم بگیرد، اما ما به عنوان حزب النضهه از حضور آنها در تونس استقبال می کنیم.
راشد الغنوشی خاطرنشان کرد: هرچند اکنون حضور حزب النهضه در دولت تونس سخت شده است، اما این حق ما است که در دولت مشارکت داشته باشیم و برای آن تلاش می کنیم.
وی تصریح کرد: حزب النهضه از حکومت عقب نشینی نکرده بلکه بخاطر منافع تونس از برخی مواضع خود کوتاه آمده است و این پیامی برای رقبا می باشد.
رئیس حزب النهضه گفت: اقدام حزب النهضه در معرفی نکردن نامزد برای ریاست جمهوری آینده، یک مانور سیاسی نیست بلکه این تصمیم برای منافع مردم تونس اتخاذ شد.
راشد الغنوشی افزود: تونس به سوی تشکیل یک دولت اسلامی و دموکرات در حال حرکت است و ما بر انتقال دموکراتیک و آرام قدرت تاکید داریم، به‎ویژه اینکه جامعه معتدل تونس تندروی را نمی پذیرد.
وی با بیان اینکه «اوضاع امنیتی در تونس تا حد بسیار زیادی از شرایط لیبی تاثیر می پذیرد و عکس این هم صحیح است»، تاکید کرد: تلاش می کنیم که یک ساختار دموکراتیک در تونس بنا کنیم تا برای همسایگان مانند لیبی الگو باشد و آنها را به تشکیل چنین جامعه ای ترغیب و تشویق کند.
رییس حزب النهضه خاطرنشان کرد: تماس‎های گسترده ای با طرف‎های درگیر در لیبی داریم و تلاش می کنیم دیدگاه های آنها را به یکدیگر نزدیک کنیم.
راشد الغنوشی تصریح کرد: به زودی زمان تشکیل نشست‎های آشتی بین گروه‎های مختلف در لیبی را اعلام می کنیم.
وی گفت: به الجزایر سفر و با «عبدالعزیز بوتفلیقه» رییس جمهوری و دیگر مقامات الجزایری برای حل بحران لیبی از طریق تشکیل جلسات گفتگو در الجزایر رای‎زنی کرده ام.
رییس حزب النهضه افزود: احساس کردم که الجزایری‎ها تمایل زیادی دارند که گفتگوها و نشست‎های آشتی بین گروه‏های مختلف لیبیایی به موفقیت برسد.