منابع خبری درکابل روز سه شنبه ۲۱ اکتبر ۲۰۱۴ خبر دادند که نیروهای امنیت ملی افغانستان ۱۵ کارمند مطبعه “ستار چاپ” را به دلیل انتشار مطالب جنجالی روزنامه افغانستان اکسپرس دستگیر کردند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از العربیه؛ مطبعه “ستار چاپ” یکی از مطبعه های شهر کابل است که روزنامه افغانستان اکسپرس دراین مطبعه چاپ می شد.

احمدولی، یکی از کارمندان این مطبعه گفته است:”نیروهای امنیت ملی، سر زده وارد مطبعه شدند و ۱۵ تن از کارمندان مطبعه را با خود بردند.”

او افزود، رییس و مدیر این مطبعه نیز شامل دستگیرشدگان هستند که امنیت ملی افغانستان به دلیل انتشار مطالب جنجالی روزنامه افغانستان اکسپرس این افراد را با خود برده است.

روزنامه مذکور در شماره ۴۵۱ خود مطالبی را درمورد دین اسلام و گروه های داعش و طالبان نوشت که انتشار این مطالب با واکنش تٌند شماری از روحانیون سرشناس افغان قرار گرفت.

۲ec0f850-f279-4020-a922-58cb8ad5456f_16x9_600x338
سیاف: کارمندان روزنامه افغانستان اکسپرس”مرتد و کافر” هستند

عبدالرب رسول سیاف یکی از چهره های پرنفوذ جهادی و عالم دین در افغانستان با انتشار خبرنامه ای درمورد انتشار مقاله مذکور واکنش شدید نشان داده و محتوای این مقاله را توهین به اسلام خوانده است.

درخبرنامه سیاف آمده است، درمقاله روزنامه افغانستان اکسپرس به خدا، اسلام و پیغمبر توهین شده است و مسئولان روزنامه مذکور “مرتد و کافر” می باشند.

سیاف درخبرنامه اش نوشته است که مردم افغانستان در راه ارزش های دینی شان، دو میلیون قربانی داده و هرگز تحمل شنیدن، خواندن و نشر اندیشه های ضد دینی را ندارند.

عبدالرب رسول سیاف از حکومت افغانستان خواسته است که عاملان نشر این مقاله را دستگیر و مجازات کنند.

روزنامه افغانستان اکسپرس از مخاطبان معذرت خواست

روزنامه افغانستان اکسپرس با انتشار بیانیه ای نوشت، کارمندان این روزنامه از روی سهو و غفلت ویا عدم تسلط کافی به زبان انگلیسی این مقاله را بدون ویراستاری درست انتشار داده اند.

روزنامه افغانستان اکسپرس دربیانیه خود نوشته است:” می خواهم نخست با عذر تمام ازبارگاه رب المنان مغفرت خواسته و دعای نیایش نمایم تا به برکت صفت های بزرگش که همانا غفور ورحیم است ما را ببخشد و از این سهو که صورت گرفته است ما را عفو نماید.”

روزنامه مذکور به زبان انگلیسی نشریات دارد و با انتشار بیانیه ای از تمام مخاطبان و مردم افغانستان از بابت انتشار این مقاله رسماً معذرت خواسته است.

مسئولان روزنامه مذکور گفته اند، مطلب ضد دینی از سوی یکی از همکاران قلمی این روزنامه که در خارج از افغانستان اقامت دارد، نوشته شده و مسوولان روزنامه به دلیل نوشته های ̎مورد اعتماد̎ که قبلا از سوی این نویسنده دریافت می کردند، مطلب را بدون بررسی به چاپ فرستاده اند.

نویسنده این مقاله، طالبان و گروه دولت اسلامی را گروه های فاقد تحمل نسبت به سایر ادیان خوانده و قرآن کریم را یک ناول کهنه و خسنه کن عنوان کرده است. که انتشار این مطالب واکنش شدید علمای سرشناس افغانستان را برانگیخته است.

وزارت اطلاعات وفرهنگ و نهادهای مدافع ازحقوق خبرنگاران افغانستان گفته اند که انتشار هرگونه مطالب اهانت آمیز به مقدسات اسلامی و ضد منافع ملی و ارزش های اسلامی خلاف قانون نافذه افغانستان و قانون رسانه های همگانی می باشد.