پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز جمعه (۷ آذر ۱۳۹۳) زیر شدیدترین تدابیر امنیتی وارد آنکارا شد. او پس از قراردادن تاج‌گلی بر آرامگاه مصطفی کمال ملقب به “آتاترک”، بنیانگذار جمهوری ترکیه، در کاخ جدید ریاست جمهوری مورد استقبال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه قرار گرفت.

پس از این دیدار، پاپ و اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کردند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنان خود در این کنفرانس مطبوعاتی، از “رشد سریع اسلام‌هراسی” در غرب انتقاد کرد. او گفت، نژادپرستی و پیش‌داوری نسبت به مسلمانان رو به افزایش است. به نظر رئیس جمهور ترکیه، مسیحیان و مسلمانان باید به‌طور مشترک برای از بین بردن بی‌اعتمادی میان یک‌دیگر تلاش کنند.

اردوغان در ادامه اظهارانش افزود، “برابر دانستن اسلام با تروریسم و افراط گرایی”، بسیاری از انسان‌ها در جهان اسلام را می‌رنجاند. رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که گروه‌هایی مانند “داعش” در عراق و سوریه، یا بوکوحرام در نیجریه از اسلام سوءاستفاده می‌کنند.

اردوغان در عین‌حال از نادیده گرفتن از “تجاوز به حق مدنی فلسطینی‌ها” و “فعالیت‌های تروریستی پ‌‌ک‌ک” سخن گفته می‌شود. او افزود: «این “استانداردهای دوگانه” در جهان اسلام قابل درک نیستند.»