خانه » سیستان و بلوچستان » ایرانشهر به قطب ملی سوزن‌دوزی کشور تبدیل می‌شود

ایرانشهر به قطب ملی سوزن‌دوزی کشور تبدیل می‌شود

به گزارش سنت نیوز،به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای سیستان و بلوچستان، مهرداد جهاندیده اظهار داشت: سوزن‌دوزی از جمله میراث ماندگار قومی زنان سرزمین بلوچ است که در سال‌های اخیر به‌عنوان هنر مردمان استان سیستان و بلوچستان در «یونسکو» نیز ثبت‌شده است .

سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای سیستان بلوچستان افزود: استقبال کارآموزان از این هنر بسیار چشمگیر بوده و تنها در سال ۹۶ بیش از ۳۷۰ نفر این مهارت و رشته‌های زیرشاخه آن را فرا گرفته‌اند.

وی بیان کرد: با ثبت جهانی هنر سوزن‌دوزی در شهرستان ایرانشهر فرصت‌های شغلی فراوانی برای مردم این شهرستان فراهم می‌شود چراکه تمامی لباس‌های زنان بلوچ نیاز به سوزن‌دوزی دارد و آموزش این هنر منجر به ماندگاری آن می شود.

جهاندیده افزود: هنر سوزن‌دوزی با توسعه خوبی که یافته است به‌عنوان یکی از هنرهای برتر سنتی و صنایع‌دستی ایران محسوب می‌شود و ازجمله صنایع‌دستی ایران است که از ایده‌های رؤیایی زنان بلوچ الهام گرفته‌شده و در حال حاضر این هنر به‌عنوان یکی از راه‌های امرارمعاش در اکثر روستاهای سیستان و بلوچستان است.

وی با اشاره به اینکه این هنر می‌تواند نقش بسزایی در صادرات صنایع‌دستی ایران ایفا کند اظهار داشت : با توجه به مشتریان داخلی و خارجی که این محصولات دارند، می‌توان با سروسامان دادن هر چه‌بهتر اوضاع بازاریابی و برند سازی، صادرات سوزن‌دوزی ایران را جهانی کرد ونیز شناخت صحیح بازارهای هدف نیز می‌تواند در این مسیر راه‌ساز بوده و مثمر ثمر واقع شود.

جهاندیده گفت: رشته‌های زیرمجموعه سوزن‌دوزی که در مراکز آموزش داده می‌شود شامل سوزن دوز بلوچ پلیواردوزی آئین کار پلیواردوزی آینه‌دوزی پرکار دوزی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*