شجاع‌الملک جلاله، والی ولایت کنر در شرق افغانستان گفته قاچاقچیانی را که با جعل امضای رئیس جمهور این کشور، قصد صدور غیرقانونی چوب از این ولایت را داشتند، بازداشت کرده است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی، والی کنر مدعی شد که نیروهای پلیس نیز به جای اینکه از قاچاق چوب جلوگیری کنند، با قاچاقبران همدست هستند.

آقای جلاله می‌گوید که شب گذشته خودش از حضور این قاچاقچیان با خبر شده و نیروهایش را با آمبولانس به محل قاچاق چوب ‌فرستاده و در نهایت موفق شده آنها را بازداشت کند.

او هشدار داد که جنگل‌های ولایت کنر به دلیل قطع بی رویه و قاچاق آن به جاهای دیگر در حال نابودی‌ است.

اشرف غنی احمدزی حدود یک ماه پیش به عنوان رئیس جمهور افغانستان سوگند یاد کرد.

در دوران زمامداری آقای کرزی، رئیس جمهور سابق، بارها گزارش‌هایی مبنی بر جعل امضای او منتشر شده بود.

کنر در طول سه دهه گذشته همواره از مناطق ناامن بوده است

در همین حال عبدالحبیب سید خیل، فرمانده پلیس ولایت کنر می‌گوید که از نیروهای فاسد پلیس حمایت نمی‌کند.

او می‌گوید که نیروهای پلیس از قاچاق این چوب‌ها جلوگیری می‌کنند و هرکس در این کار دست داشته‌ باشد، بازداشت خواهد شد.

اما مردم محل به خبرنگار بی‌بی‌سی در کنر گفته‌اند که پلیس برای جلوگیری از قاچاق و قطع جنگل‌های این ولایت اقدام جدی نمی‌کند.

آقای جلاله در گذشته نیز تعدادی از نمایندگان ولایت کنر در شورای ملی را به قطع درختان و قاچاق چوب‌های صنعتی این ولایت متهم کرده بود.

به گفته آقای جلاله این نمایندگان به بهانه ساخت مدرسه و مسجد، از دفتر رئیس جمهور دستور می‌آوردند، اما چوب‌هایی را که تحویل می‌گرفتند، به فروش می‌رساندند.

بیشتر از نصف پوشش جنگل‌های افغانستان، به دلیل قطع بی‌رویه درختان در سال‌های جنگ نابود شده است.

در سال ۲۰۰۳ تنها ۱.۶ میلیون هکتار زمین در افغانستان تحت پوشش جنگل بود که این مقدار در سال ۲۰۰۸ به ۱.۳ میلیون هکتار کاهش یافت. اما در سال ۲۰۱۲ سطح زیر پوشش جنگل در افغانستان، ۲ میلیون هکتار برآورد شده است.