اداره عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید از دو حمله سازمان یافته به جان عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان جلوگیری کرده است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی؛ حسیب صدیقی سخنگوی امنیت ملی به بی‌بی‌سی گفت که در دو عملیات جداگانه پنج نفر از مهاجمان انتحاری را بازداشت کرده که می‌خواستند معاون اول ریاست جمهوری افغانستان را هدف حمله گروهی قرار دهند.

سخنگوی امنیت ملی گفت که یکی از این افراد در مزارشریف بازداشت شده است. این فرد می‌خواست هنگام سفر ژنرال دوستم به شمال، او را هدف حمله‌ای انتحاری قرار دهد.

آقای صدیقی گفت که در عملیاتی دیگر در کابل گروهی چهار نفره از مهاجمان انتحاری را بازداشت کرده‌اند که می‌خواستند به جان آقای دوستم حمله‌ کنند.

سخنگوی امنیت ملی گفت که با افزایش فشارها به مخالفان مسلح، شورشیان به شهرهای بزرگ تمرکز کرده اند

بر اساس تحقیقات اداره امنیت ملی، این افراد، تازه به کابل آمده بودند و در ناحیه پنجم شهر در شمال غرب کابل مخفی شده بودند که در عملیات ویژه‌ای بازداشت شدند. بازداشت شده ها گفته اند که عضو گروه طالبان اند اما طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

عبدالرشید دوستم از چهره‌های نظامی است که در دهه نود با گروه طالبان در افغانستان جنگیده است. او اخیرا پس از یک حمله انتحاری در کابل به محل حادثه رفت و گفت که امنیت را در افغانستان برقرار می‌کند.

با این حال ولایت کابل در روزهای اخیر نا امن بوده است. تنها در یک هفته گذشته دست کم سه حمله انتحاری را پشت سر گذشته است.

امنیت ملی می‌گوید: “در دو ماه اخیر ۱۵۰ عملیات ویژه در نقاط مختلف کشور راه اندازی کرده و از همین رو گروه طالبان بیشتر در شهرهای بزرگ حملات انتحاری راه اندازی می‌‎کند.”