• ترامپ فرمان اجرایی اعمال تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد.

به گزارش سنت نیوز،

 • ترامپ فرمان اجرایی اعمال تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، فرمانی را برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران امضا کرد.

ترامپ در سخنانی که پیش از آن بیان کرد، برجام را توافقی فاجعه‌بار توصیف کرد.

وی مدعی شد: توافق هسته‌ای به ایران اجازه داد تا غنی سازی اورانیوم را ادامه دهد و این توافق فاجعه آمیز به نظام ایران میلیون ها دلار اعطا کرد و به ایران اجازه می‌دهد تا در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار بگیرد.

ترامپ ادعا کرد: امروز دلایل قاطعانه‌ای داریم که وعده‌های ایران درباره وقف غنی سازی اورانیوم دروغ بوده و اگر به این توافق اجازه داده شود که ادامه یابد مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه بوجود خواهد آمد و این توافق فعالیت‌های ایران برای بی ثبات کردن منطقه را متوقف نکرد و این توافق نتوانست مانع از توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران شود.

وی مدعی شد:  توافق هسته‌ای نمی‌تواند مانع از دستیابی ایران به خطرناکترین سلاح‌ها شود.

 

 • روحانی: سازمان انرژی اتمی آماده غنی‌سازی صنعتی بدون محدودیت باشد

رییس جمهور گفت: به سازمان انرژی اتمی دستور دادم امادگی لازم را برای غنی سازی صنعتی بدون محدودیت داشته باشد اما چند هفته برای رایزنی صبر می کنیم اما اگر منافع ملت تضمین نشود راه روشنی پیش رو داریم.

روحانی با بیان اینکه شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم، گفت: بر همان سخنی که از ۴۰ سال پیش آن را تکرار می‌کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبنده بوده اما امریکا هیچگاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

وی با یاداوری توطئه‌های آمریکا علیه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: آمریکایی‌ها امشب اعلام کردند که از برجام خارج شدند این تسریعی بود بر کاری که آنها در ماه‌های گذشته هم به شکل دیگری انجام داده بودند.

روحانی ادامه داد: آنها هرگز به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نکرده بودند. اما ملت و دولت ایران طبق اذعان آژانس بین‌اللمی و شورای امنیت به تعهدات خود پایبند بوده، امروز شاهد آن هستیم کشوری که به تعهدات خود احترام نمی گذارد کیست.

رییس جمهور تصریح کرد: برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا اعلام کند از آن خارج می شود. برجام توافق بین‌المللی و مورد تایید آژانس وشورای امنیت بوده و آمریکا رسما اعلام کرد که به تعهدات بین‌المللی توجهی نمی‌کند. ترامپ از تعهدات آب و هوایی و‌محیط زیست هم قبلا خارج شده بود.

وی افزود: از این لحظه توافق بین ایران و ۵ کشور‌است. ۵+۱ دیگر یکی را از دست داده و از این پس باید منتظر باشیم که ۶ کشور چگونه به تعهد خود عمل می‌کنند.

روحانی گفت: به وزارت خارجه دستور دادم ظرف هفته های آینده با ۵ کشور مذاکرات را ادامه دهد اگر به این نتیجه رسیدیم با همه این کشورها به نتایج برجام می رسیم علی رغم خواسته امریکا برجام پایدار می ماند اما اگر ببینیم منافع ما تضمین نمی شود تصمیمات نظام را اعلام می کنم

رییس جمهور با بیان این که مردم برای آینده کشور نگران نباشند، گفت: ما از ماهها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ در برجام نمی ماند و تصمیمات لازم را گرفته ایم.

 

 • موگرینی: از منافع اقتصادی اروپا دفاع می‌کنیم

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اروپا گفت که اتحادیه اروپا هم از این تصمیم تأسف می‌خورد. موگرینی همچنین گفته که برجام برای امنیت منطقه، اروپا و کل جهان، حیاتی است.

وی همچنین گفته که اروپا از منافع اقتصادی خود دفاع خواهد کرد و «مصمم به حفظ برجام» است؛ مسئول سیاست خارجی اروپا همچنین گفته که «توافق هسته‌ای کارآمد است» و از دیگر کشورهای جهان خواسته که به اجرای توافق هسته‌ای پایبند بمانند.

 

واکنش‌ها به خروج آمریکا از برجام

 • سخنگوی وزارت خارجه کانادا در بیانیه‌ای گفت: «از اینکه ایالات متحده تصمیم به خروج از برجام گرفت، متأسفیم، به خصوص با در نظر گرفتن اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرده که ایران به تعهداتش پایبند بوده است.»

 

 • «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا با بیان اینکه مجوز فروش هواپیما به ایران باطل می‌شود، گفت متحدان آمریکا گفته‌اند کاهش تولید نفت ایران را جبران می‌کنند.

 

 • «جان برنان» رئیس پیشین آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) گفت تصمیم ترامپ «نه تنها احمقانه، بلکه اقدامی بسیار بسیار خطرناک است.»

 

 • «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به تصمیم ترامپ، گفت نگران است که بحران‌های تازه‌ای در منطقه شکل گیرد. او به سی. ان. ان گفت: «ما به بحران تازه‌ای در این منطقه نیاز نداریم… به این دلیل است که ما به عنوان ترکیه، متضرر خواهیم شد… شاید ایالات متحده به دلیل خروج یا شاید بالا رفتن قیمت نفت دستاوردهای مثبتی کسب کند… اما بسیاری از کشورهای فقیر سخت‌تر و شدیدتر آسیب می‌بینند.»

 

 • «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در تماس تلفنی با همتای آمریکایی‌اش، از وی و دولت آمریکا به دلیل خروج از برجام تشکر کرد.

 

 • «بن رودز» مشاور سیاست خارجی دولت اوباما و از افراد موثر در شکل‌گیری برجام، با اشاره به بیانیه رئیس‌جمهور فرانسه، در توییتر نوشت: «ترامپ ۱۰ سال اتحاد بین‌المللی در تقابل با تهدید هسته‌ای ایران را در هم شکست.»

 

 • «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا که برجام در زمان وی اجرایی شد هم بیانیه داد و گفت که «متحدان اروپایی ما، کارشناسان و وزیر دفاع کنونی ایالات متحده» اعتقاد دارند که برجام نتیجه‌بخش بوده و خروج از این توافق به معنی پشت کردن به نزدیک‌ترین متحدان آمریکاست.                                                                                                 وی همچنین هشدار داده که خروج یکجانبه از پیمان‌های چندجانبه بین‌المللی موجب به خطر افتادن اعتبار آمریکا می‌شود. اوباما گفت: «ایران به برجام پایبند بوده است. این فقط دیدگاه ما نیست، دیدگاه جامعه اطلاعاتی آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است… برجام هرگز قرار نبود تمام مسائل ما با ایران را حل کند… در معرض تهدید قرار دادن برجام، بدون آنکه ایران نقضی مرتکب شده باشد، اشتباهی جدی است.»

 

 • منبعی در وزارت خارجه سوریه، اقدام رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از برجام را به شدت محکوم و اعلام کرد که «این اقدام شنیع از انزوای آمریکا حکایت دارد.»

 

 • «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در واکنش به تصمیم امشب ترامپ، گفت که این اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از برجام باعث بی‌ثباتی در منطقه و افزایش درگیری‌ها و تنش‌های جدید خواهد شد.

 

 • یک منبع در وزارت خارجه روسیه هم گفته که تصمیم ترامپ، تهدیدی برای امنیت بین‌الملل است. این منبع همچنین گفته که خروج از توافق هسته‌ای «در حکم نقض فاحش حقوق بین‌الملل و موجب کاهش نفوذ آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای» می‌شود.

 

 • سخنگوی بوئینگ هم که قرار بود هواپیماهای برجامی به ایران بفروشد بیانیه داده و گفته که برای برداشتن گام‌های بعدی در خصوص معامله با ایران، با دولت آمریکا مشاوره می‌کند و همانطور که تاکنون اقدام می‌شد، در ادامه روند هم از هدایت‌های دولت آمریکا تبعیت می‌کند.

 

 • «ولادیمیر شامانوف» رئیس کمیته دفاعی دوما روسیه نیز گفته که تصمیم آمریکا به خروج از برجام کانون‌های آشوب جدید در خاورمیانه ایجاد خواهد کرد. رئیس کمیته روابط بین‌الملل دومای روسیه هم پیامدهای این تصمیم ترامپ را ویگرانگر توصیف کرده است.

 

 • «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد هم به تصمیم ترامپ واکنش نشان داده و ضمن ابراز نگرانی از تبعات این اقدام آمریکایی‌ها، از همه اعضای توافق ایران و ۱+۵ خواسته که به تعهدات خود پایبند باشند.

 

 • «ترزا مِی» نخست‌وزیر انگلیس بیانیه مشترک تروئیکای اروپا در حمایت از برجام خوانده است. در این بیانیه ضمن ابراز تأسف از تصمیم ترامپ، بر متعهد ماندن این سه کشور به توافق هسته‌ای تأکید و به همه کشورهای جهان یادآوری شده که توافق هسته‌ای، پشتوانه‌ای حقوقی به نام قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دارد و به همین خاطر، مفاد آن کماکان برای جهانیان لازم‌الاجرا است.

 

 • وزارت خارجه آلمان هم طی بیانیه‌ای اعلام کرد که با برجام، دنیا امن‌تر از قبل شده و اروپا به همین خاطر، برای حفظ آن «سخت تلاش خواهد کرد.»

 

 • «اویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی هم با لفاظی در خصوص تصمیم ترامپ، گفت که این کار وی نشانگر «رهبری شجاعانه آمریکا است که نهایتاً به فروپاشی رژیم بد و ظالم ایران می‌انجامد.»

 

 • «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ هم گفته که کار ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای «پیامی روشن به دیگران می‌فرستد که ایالات متحده توافقات ناقص را قبول ندارد.» وی همچنین در اظهارنظری عجیب گفته که آمریکا برجام را نقض نکرده بلکه آن را ترک کرده است.

 

 • «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا هم بیانیه داد. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «همانطور که از توافق ایران خارج می‌شویم، با شرکایمان برای یافتن راه‌حلی واقعی، جامع و ماندگار برای تهدید ایران، همکاری می‌کنیم. ما منافع مشترکی برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای داریم.»                             پامپئو گفته که آمریکا با شرکایش برای متوقف کردن برنامه موشکی بالستیک ایران و جلوگیری از ادامه فعالیت‌های منطقه‌ای کشورمان، کار خواهد کرد.

 

 • «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که تلاش زیادی برای تغییر نظر ترامپ به خرج داده بود، بلافاصله در توئیتر نوشت که «فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده از تصمیم ایالات متحده برای خروج از برجام تأسف می‌خورند. رژیم منع اشاعه در خطر است.»

 

 • اولین واکنش برای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بود. «بنیامین نتانیاهو» اقدام ترامپ در خروج از برجام را «اقدامی شجاعانه» خواند و از آن استقبال کرد.