مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون ۱۶۰۰ تن میگو از مزارع پرورش میگوی گواتر در شرق چابهار برداشت شده است .


به گزارش سنت نیوز، هدایت‌الله میرمرادزهی اظهار کرد: در سال کشت جاری با فراهم شدن ۱۲۰۰ هکتار از مزرعه چهار هزار هکتاری گواتر درمجموع ۶۰۰ هکتار به‌صورت مفید اواخر اسفندماه سال ۹۶ به زیر کشت میگو رفت .
وی با بیان اینکه فصل برداشت میگو از ۶ خرداد در مزارع پرورش میگوی گواتر آغاز شده، افزود: تاکنون ۱۶۰۰ تن میگو برداشت شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت که اواخر شهریورماه است حداقل ۲ هزار تن میگو برداشت شود.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ما هرسال رشد در میزان زیرکشت رفتن مزارع گواتر و مقدار برداشت رشدی قابل توجه داریم؛ در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۶۰ هکتار از استخرهای پرورش میگو گواتر ذخیره سازی و زیر کشت رفت و در پایان حدود ۳۰۳ تن میگو شد، در سال ۹۵ حدود ۲۲۱ هکتار ذخیره سازی شد و حدود ۵۷۰ تن میگو در پایان دوره پرورش برداشت شد .
وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۶ حدود ۴۰۶ هکتار ذخیره سازی گردید و در پایان حدود ۱۰۲۵ تن میگو برداشت شد و امسال هم ۶۰۰ هکتار ذخیره سازی شد و پیش‌بینی می‌شود ۲ هزار تن برداشت شود .
میرمرادزهی تاکید کرد: میگویی که در مزارع گواتر کشت می‌شود از نوع وانامی شیشه‌ای است که بسیار بازارپسند است و قبل از برداشت به‌وسیله خریداران خارجی پیش‌فروش می‌شود؛ سال گذشته نیز درمجموع ۳۲۰ تن میگوی تولیدی چابهار به کشورهای امارات، چین، تایلند، ویتنام، هنگ گنگ و اندونزی صادر شد که با احتساب هر کیلو ۵ دلار در بازار جهانی ارزآوری خوبی برای کشور داشت .
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان بابیان اینکه بنا به نظر کارشناسان در سواحل مکران ۴۲ هزار هکتار اراضی قابل کشت میگو است و امکان تولید و برداشت میگو در سه مرحله از سال وجود دارد، خاطرنشان کرد: فعلاً ما مزارع پرورش میگوی گواتر و آن‌هم در یک مرحله به زیر کشت می‌بریم اما امسال برای اولین بار با فراهم شدن زیرساخت قرار است تا چند هفته آینده هم‌زمان با برداشت میگو در گواتر، سایت پرورش میگوی رودیک هم به زیر کشت برود.