نخستین گردهمایی معلمان دوره‌ی دوم متوسطه‌ی عضو جماعت دعوت و اصلاح استان کردستان در مریوان برگزار شد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از اصلاح، خالد احمدی، «دبیر اجرایی» این گردهمایی در این زمینه گفت: این نشست به همت معاونت دانشجویی استان و با هدف آشنایی و معارفه‌ی میان فرهنگیان و هم‌اندیشی آنان در زمینه‌ی «دعوت اسلامی» و ایفای نقش یک دعوتگر در محیط آموزشی و پرورشی و همچنین انتقال تجارب دعوی و شغلی در ارتباط با نوع تعامل با سایر همکاران فرهنگی در محیط کار و دانش‌آموزان، برگزار گردید. در این گردهمایی یک‌روزه که دبیرانی از شهرستانهای سنندج، مریوان، بانه، سقز، مریوان، دیواندره و سروآباد شرکت داشتند، همکاران فرهنگی به انتقال تجارب شغلی و دعوی در محیط‌های آموزشی پرداخته‌ و به ضرورت تشکیل کارگاه‌هایی جهت آموزش آخرین روش‌ها وتکنیک‌های مؤثر تدریس و تعامل مثبت معلمان با دانش‌آموزان، تأکید نمودند.

نخستین سخنران این گردهمایی، «محمد احمدیان»؛ مسئول هیئت اجرایی جماعت در استان کردستان بود که ضمن تبیین رسالت و مسئولیت دعوت اسلامی معلمان عضو جماعت در جامعه، به پیچیدگی‌ها و آشفتگی‌های فکری و فرهنگی من‌جمله: محدودیت‌های دعوت، زشت و خشن جلوه دادن سیمای اسلام از سوی جریانات ضد دینی، وجود افکار دینی متناقض و در تضاد با هم، اشاره نمود و این معضلات و آشفتگی‌ها را هم، فرصت خواند و هم تهدید.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخورداری «معلمان دعوتگر» از علم و آگاهی دینی و مجهزشدن به علوم تفسیر قرآن و احادیث نبوی، فقه و اصول، تاریخ، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی در کنار تسلط و مهارت کافی در تدریس و وظیفه‌ی شغلی محوله، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. وی در ادامه‌ی سخنانش، درباب اهمیت تربیت و پرورش، به قول «کانت» فیلسوف غربی استناد کرد که می‌گوید: تربیت و مدیریت دو هنر بزرگ و منحصر به فرد انسان است و در این میان، تربیت از مدیریت هم مشکل‌تر است. وی در پایان، توصیه‌هایی به معلمان دعوتگر حاضر در نشست ارائه داد از جمله:

-سعی در ارائه‌ی سیمایی زیبا و موجه از آیین اسلام در محیط‌های آموزشی و پرورشی

-انجام دعوت اسلامی بر اساس شناخت و بصیرت به تبعیت از رسول اکرم (ص)

-داشتن تعامل دوستانه و مثبت با همکاران فرهنگی در محیط آموزشی با افکار و سلیقه‌های متفاوت

-معرفی منابع مطالعاتی به همکاران در حین بحث و گفت‌وگوهای رایج در دفتر آموزشگاه، جهت روشنگری و فهم بیشتر مسائل اسلامی

-فراهم ساختن زمینه‌های ارتباط و دید و بازدید بیشتر با عوامل اجرایی مدرسه و سایر همکاران فرهنگی

-شناسایی معلمان و همچنین دانش‌آموزان مستعد وعلاقه‌مند به امور دینی جهت انتقال بهتر آموزه‌های دینی به آنان

-توان پاسخگویی به شبهات علیه اسلام و تعالیم اسلامی

سخنران دیگر این گردهمایی، «محمد صدیق قادری» یکی از فرهنگیان شاغل در آموزشگاههای شهر «بانه» بود. وی گفت: معلمان درقبال نسل آینده‌ی جامعه، خانواده‌ها، ملت خویش و همچنین در برابر خداوند مسئول‌اند و فاکتورهایی همچون: علم و عمل به نسبت آموزه‌های دینی، قدرت سخنوری، توان اقناع دانش‌آموزان و همکاران در محیط آموزشگاه، صداقت، صبر و بردباری، حق‌گرایی، اخلاص و داشتن روحیه‌ی انتقادی درقبال افکارو تصورات رایج در میان افراد جامعه را ازجمله شاخص‌های لازم برای یک معلم دعوتگر و متعهد خواند.

یکی دیگر از بخش‌های این نشست هم‌اندیشی، برنامه‌ی «تریبون آزاد» بود که با استقبال شرکت‌کنندگان روبه‌رو شد که در آن، هرکس بحث کوتاهی را به فراخور موضوع و محتوای این گردهمایی با محوریت همکاران فرهنگی و دانش‌آموزان، ارائه نمود.

خاطرنشان می‌سازد این اولین گردهمایی معلمان عضو جماعت دعوت و اصلاح در استان کردستان است که با موضوع «معلم دعوتگر» برگزار گردید.