مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار محدودیتی برای پذیرش سایز کشتی‌ها و تخلیه و بارگیری انواع کالاها ندارد و شاهراه دستیابی آسان هند به کشورهای CIS است.

به گزارش سنت نیوز، بهروز آقایی در جلسه بررسی پتانسیل‌ها و قابلیت‌های سرمایه‌گذاری و حمل و نقل کالاهای ترانزیتی و صادرات از طریق بندر چابهار که با حضور گدام دارمندرا سفیر هندوستان در ایران در محل سالن جلسات بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد، اظهار داشت: توافق نامه ایران، هند و افغانستان طی مدت مدت ۱۸۰ روز اجرایی شد و شرکت اپراتور هندی در یک اسکله این بندر اقیانوسی در حال فعالیت است.

به گفته  وی، ۳۰ دستگاه استراتژیک به تجهیزات بندر چابهار اضافه شده و محدودیت تخلیه و بارگیری هر نوع کالایی را از بین برده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بندر چابهار محدودیتی برای پذیرش سایز کشتی ها و تخلیه و بارگیری انواع کالاها ندارد، علاوه بر این بعد از توسعه عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تخفیف ها و تسهیلات ویژه ای برای این بندر مصوب شده است.

آقایی اضافه کرد: این تخفیف ها به سه گروه از مشتریان شامل خطوط کشتی رانی، صاحبان کالا و سرمایه گذارانی که در بندر چابهار سرمایه گذاری کنند اختصاص می یابد.

وی با بیان این که هیچ محدودیتی در خصوص پذیرش سرمایه گذاران خارجی در بندر چابهار وجود ندارد اظهار کرد: طی ۱۸ ماه گذشته ۱۷ قرارداد سرمایه گذاری در بندر چابهار منعقد شده که حجم این قراردادها بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

آقایی افزود: چابهار به عنوان دروازه هندوستان و آسیای میانه می تواند ایفای نقش کند و هند می تواند با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان به کالاهای مختلف کشورهای اطراف از جمله مواد معدنی افغانستان دسترسی پیدا کند.