ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان و مدیرکل گمرک زاهدان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ارزش کل کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات این استان ۹۳ میلیون و ۶۶ هزار و ۷۰۰ دلار و از نظر وزنی ۳۱۰ هزارو ۳۲۷ تن بوده است

به گزارش سنت نیوز، محمدعلی خاشی اظهار داشت: از ابتدای سالجاری تاکنون ارزش کل کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات این استان ۹۳ میلیون و ۶۶ هزار و ۷۰۰  دلار و از نظر وزنی ۳۱۰ هزارو ۳۲۷ تن بوده است.

وی افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۲۶ درصد و از نظر وزن ۱۳ درصد کاهش داشته است. صادرات قطعی از گمرکات زاهدان، میرجاوه، میلک، چابهار و منطقه آزاد، بازارچه پیشین، گمشاد، کوهک و جالق سراوان و بازارچه ریمدان بوده است.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان افزود: از ابتدای امسال ۷۰۳ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۲۰ میلیون و ۸۵۳ هزار و ۱۵۰ دلار به وزن بیش‌از ۱۵۵ هزارو ۸۵۵ تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه ۱۷ درصد و از نظر وزن ۱۲۰ درصد افزایش و از نظر ارزش ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات سیستان و بلوچستان در این مدت سیمان، کلینکر، خرما، گاز، تره بار، سم کشاورزی، گوجه فرنگی، پودر رختشویی، سیب درختی و سایر محصولات کشاورزی بوده که به کشورهای پاکستان، افغانستان و هند صادر شده‌ است.

خاشی با اشاره به صادرات کالاهای اظهارشده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرکات این استان در بازارچه‌ های مرزی گفت: تعداد اظهارنامه ارائه شده دو هزار و ۳۲۲ فقره به ارزش ۷۲ میلیون و ۲۱۳ هزار و ۵۵۰ دلار به وزن بیش‌از ۱۵۴ هزار و ۴۷۲ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۳۲ درصد، از نظر ارزش ۳۵ درصد و از نظر وزن ۴۶ درصد کاهش را نشان می‌ دهد. عمده اقلام خروجی این صادرات شامل گاز، قیر، سیمان، کاشی و سرامیک، آهن و فولاد، مواد غذایی مجاز و تره بار بوده است.

مدیرکل گمرک زاهدان به واردات قطعی سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: از ابتدای امسال تعداد ۲۵۳ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۸۳ میلیون و ۸۵۷ هزارو ۴۶۵ دلار به وزن ۱۱۵ هزار و ۶۹۳ تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۴۲ درصد، از نظر ارزش ۶۶ درصد و از نظر وزن ۴۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی اظهارداشت: عمده اقلام وارداتی سیستان و بلوچستان شامل گندم، برنج، کنجد، سیب زمینی، دام زنده، پارچه، چای، لوازم یدکی، لاستیک اتومبیل سبک و سنگین و برخی اقلام مجاز بوده که از کشورهای روسیه، پاکستان، افغانستان، هند، امارات متحده عربی و چین وارد شده است.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان با اشاره به خدمات مسافری از طریق گمرگ خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۸ هزارو ۸۳۵ نفر مسافر ورودی و ۱۸ هزار و چهار نفر مسافر خروجی از خدمات گمرکی و تشریفات مسافری بهره‌مند شدند که مسافران ورودی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۲ درصد و خروجی ۱۲۴ درصد افزایش داشته که این افراد از سالن‌ های مسافری گمرک در مرزهای مجاز استان تردد کرده‌ اند.

وی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون سه هزارو ۲۰۵کامیون و ۱۸۴ واگن به وزن ۶۷ هزارو ۸۱۳ تن شامل لوازم یدکی مستعمل خودرو، ماش، سنگ لاجورد، مغز بادام، گاز، سیب درختی، لاستیک، گاز مایع و گوگرد از طریق گمرکات میلک، میرجاوه و چابهار به کشورهای پاکستان، افغانستان، چین، آذربایجان و عراق ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۵ درصد کاهش داشته است.