موارد مثبت کووید ۱۹ در برخی شهرهای سیستان و بلوچستان در حالی رو به افزایش است که روز به روز بی‌تفاوتی‌ها نسبت به رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی کمتر و کمتر می‌شود و همین موضوع در آستانه تعطیلات عید سعید فطر زنگ خطر همه‌گیری و تغییر وضعیت این استان از سفید یا زرد به قرمز را به صدا درآورده است

به گزارش سنت نیوز، حدود ۱۵ روز پیش بود که ۱۵ شهرستان استان سیستان و بلوچستان به عنوان نقاط سفید و یا کم خطر از نظر ابتلا به بیماری کرونا یا کووید ۱۹ اعلام شد اما تنها یک هفته پس از این اعلام وضعیت، یکی از همین شهرستان ها به نقطه قرمز تبدیل شده است!

روند پیشرفت ویروس کرونا در این استان تا ۲۳ فروردین کنترل شده و خیلی آرام بود اما از این تاریخ که آزاد سازی صنوف و غیره آغاز شد روند صعودی بیماری شدت یافت بطوریکه این استان را در ردیف سه استان با خطر بالا تبدیل کرده است.

شرکت مردم روستای نجف آباد از توابع شهرستان خاش در مراسم ترحیم یکی از اهالی روستا فاجعه آفرید و منجر به بحران کرونا در این منطقه شد به طوری که اکنون مردم این روستا در حالت نزدیک به قرنطینه قرار گرفته اند و به گفته دکتر مهدی زنگنه معاون اجرایی مرکز بهداشت استان بیش از ۸۰ درصد نمونه های ارسالی از منطقه نجف آباد به آزمایشگاه کرونای استان مثبت گزارش شده است. شب گذشته نیز اولین گروه از موارد مثبت در نقاهتگاه بانوان منطقه نجف آباد خاش مستقر شدند. روند بیماریابی فعال و بررسی موارد مثبت با حضور تیم های بهداشت و درمان به شدت ادامه دارد. همچنین هشدارهای لازم به منظور برگزار نشدن تجمع عید و مراسم مختلف داده شده و تیم های بهداشتی در حال غربالگری و نمونه برداری از موارد مشکوک هستند و آموزش ها را به مردم ارائه می کنند.
هر روز به آمار موارد مثبت در این منطقه افزوده و بیماران مثبت با حضور تیم های اورژانس به بیمارستان ارجاع می شوند.
این شرایط در حالی است که در چند روز آینده با فرا رسیدن عید فطر احتمال تکرار بحران نجف آباد در سایر روستاها و نقاط سیستان و بلوچستان بسیار زیاد خواهد بود چرا که این عید برای مردم این خطه از اهمیت بسیاری برخوردار است. علاوه بر این در روزهای گذشته نیز موارد ابتلا در شمال، مرکز و جنوب استان رو به افزایش است و این آمار و ارقام حکایت از بی توجهی مردم به هشدارها و اجرا نشدن طرح فاصله گذاری اجتماعی در شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان دارد.