رئیس جمهور تاجیکستان گفته است که خروج نیرو های بین المللی آیساف از افغانستان هزینه های این کشور را در قبال تقویت مرزها با افغانستان افزایش می دهد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرگزاری صدای افغان (آوا )،امامعلی رحمان؛ رئیس جمهور تاجیکستان در انجمن بین المللی اقتصادی و سرمایه گذاری در شهر دوشنبه گفت که خروج نیروهای بین المللی آیساف از افغانستان هزینه های این کشور را در قبال تقویت مرزها با افغانستان افزایش می دهد .
وی با اشاره به این که خروج نیرو های ائتلاف بین المللی تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان برنامه ریزی شده است گفت خروج آنها از افغانستان سطح تهدید ها و چالش ها را برای امنیت آسیای مرکزی افزایش می یابد .

n00100472-b
امامعلی رحمان خاطر نشان کرد که کشورش در حدود ۶۰ درصد امنیت در مرز اتحاد جماهیر شوروی سابق با افغانستان را تامین می کند .
رئیس جمهور تاجیکستان با بیان این که وضعیت میان مرز تاجیکستان و افغانستان در طول بیش از ۳۰ سال همچنان شکننده است علاوه کرد که در صورت خروج نیرو های بین المللی از افغانستان، تاجیکستان باید هزینه ها را برای تقویت مرز خود با افغانستان افزایش دهد زیرا که هرگونه سرمایه گذاری ، تجارت و توسعه اقتصادی بدون برقراری امنیت امکان پذیر نیست .
گفتنی است که این انجمن با حضور ۵۰۰ بازگان و سرمایه گذار ، نمایندگان دولت تاجیکستان ، سازمان های بین المللی ، سفارتخانه های کشور خارجی در شهر دوشنبه برگزار شده بود .