مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان‌وبلوچستان گفت: تاسیس آکادمی بلوچی و سیستانی به منظور حمایت از هنرمندان و اهل قلم منوط به اخذ مجوز از دستگاه‌های دست اندرکار است

به گزارش سنت نیوز، یکی از فعالان فرهنگی سیستان‌وبلوچستان اظهارداشت: در پی مصوبه شورای اسلامی شهر زاهدان مبنی بر تاسیس آکادمی بلوچی و سیستانی هفته گذشته نشستی از سوی شهرداری برای تعیین هیات امنای این آکادمی‌ها تشکیل و افرادی نیز به عنوان اعضای هیات امنای آکادمی بلوچی معرفی شدند.

وی که خود را محمد نارویی معرفی کرد، افزود: این اقدام شورا و شهرداری زاهدان که بدون کارشناسی و اطلاع نخبگان و فعالان فرهنگی، هنری و ادبی و اساتید صاحب‌نظر صورت گرفته با انتقادات و اعتراض‌های گسترده‌ای مواجه شد، بویژه آنکه طبق اساسنامه پیشنهادی این آکادمی زیر نظر شهرداری زاهدان خواهد بود و برخی اعضای آن توسط شهردار انتخاب می‌شوند.

وی گفت: در این نشست یکی از کارکنان شهرداری ماموریت یافته تا نسبت به ثبت و گرفتن کد شناسه ملی برای آکادمی بلوچی اقدام کند.

حسین مسگرانی در پاسخ به این سووال که آیا اساساً شورای شهر و شهرداری می‌توانند چنین نهادهایی را در حوزه فرهنگی و هنری و ادبی یا پژوهشی و… تأسیس کنند،  گفت: در قانون وظایف شوراها تصریح شده که هرگونه فعالیت فرهنگی، هنری و تشکیل انجمن‌های فرهنگی اجتماعی باید با موافقت دستگاه‌های مربوطه باشد و تشکیل موسسات و انجمن‌های فرهنگی، هنری، ادبی و رسانه‌ای نیز به تصریح قانون با اخذ مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی امکانپذیر است.

وی ادامه داد: کمیته تطبیق فرمانداری زاهدان نیز بر همین اساس تاسیس این آکادمی‌ها را منوط به اخذ مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرده و شهرداری نمی‌تواند بدون اخذ مجوز که مستلزم رعایت شرایط قانونی و تایید صلاحیت علمی، فرهنگی و هنری افراد است اقدام به ثبت آن و شروع به فعالیت کند و در صورتی که در اهداف آن صرفا فعالیت‌های علمی و پژوهشی آمده باشد در آن صورت نیز باید از وزارت علوم مجوز فعالیت دریافت کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان‌وبلوچستان در مورد اعتراضات جامعه ادبی، هنری و فرهنگی استان به آنچه که این اقدام را غیرکارشناسی و گزینش افراد را فاقد صلاحیت علمی و فرهنگی برای چنین نهادی می دانند، اظهار داشت: موضع این اداره‌کل همواره بر حمایت از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی و رسانه‌ای بویژه در حوزه‌های بومی مانند زبان بلوچی و سیستانی استوار بوده و در همین راستا علاوه‌بر حمایت از تشکل‌ها، موسسات و هنرمندان و اهل قلم بلوچ و سیستانی جشنواره و برنامه‌های بسیاری را در زمینه‌های مختلف شعر و ادب، موسیقی و فیلم برگزار کرده است.

وی افزود: در این مورد نیز با توجه به ضرورت انجام و گسترش چنین فعالیت‌هایی موضع این اداره‌کل همچنان حمایت از تشکیل چنین انجمن‌ها و موسسات و نهادهایی است اما این کار باید طبق روال قانونی و بوسیله متخصصان و نویسندگان و اساتید زبان و فرهنگ بلوچ انجام شده و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت کنند.

مسگرانی بیان کرد: اشخاص حقیقی یا حقوقی واجد شرایط و دارای صلاحیت در هر یک از این زمینه‌ها می‌توانند درخواست و مدارک خود را برای کسب مجوز ارائه و پس از کسب مجوز نسبت به ثبت آن اقدام کنند.

وی گفت: شورای شهر و شهرداری زاهدان نیز بر اساس وظایف ذاتی خود می‌توانند از تشکل‌های دارای مجوز و هنرمندان و اهل قلم حمایت کرده و به توسعه فرهنگ، زبان، هنر و ادب سیستان‌وبلوچستان کمک کنند.