معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با اقدامات آموزشی و به موقع کارشناسان مرکز مشاوره تالاسمی در یک سال و نیم اخیر شاهد کاهش ۹۰ درصدی بیماری تالاسمی در سیب و سوران بودیم.

به گزارش سنت نیوز،  دکتر مهدی طباطبایی  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهار داشت: موفقیت در این حوزه به حدی بود که در این مدت تنها یک نوزاد مبتلا به تالاسمی در سیب و سوران متولد شده است.

وی بیان کرد: تالاسمی یک بیماری مادرزادی است که در بدن این نوع بیماران هموگلوبین سالم به اندازه کافی ساخته نمی‌شود و به دلیل شکسته شدن مرتب گلبول‌های قرمز، فرد دچار کم خونی می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با تقدیر از حمایت‌های علما و روحانیون گفت: در سیب و سوران ۱۸۳ زوج ناقل تالاسمی وجود دارد که با اقدامات آموزشی و مشارکت علما و عاقدین محلی شاهد کاهش ۹۰ درصدی این بیماری در این شهرستان بودیم.

وی ادامه داد: طبق آمار انتقال سازمان خون متاسفانه ۶۰ درصد مصرف خون سیستان و بلوچستان به سه هزار و ۲۰۰ بیمار تالاسمی اختصاص پیدا می‌کند.

طباطبایی ابراز امیدواری کرد که با وجود فعال بودن آزمایشگاه‌های پیشگیری از تالاسمی و ارائه خدمات رایگان به زوجین در آینده شاهد کاهش این بیماری در سیستان و بلوچستان باشیم.