خانه » افغانستان » تاکید نشست قلب آسیا بر کمک به حل مشکلات امنیتی و اقتصادی افغانستان

تاکید نشست قلب آسیا بر کمک به حل مشکلات امنیتی و اقتصادی افغانستان

هفتمین نشست فرامنطقه‌ای قلب آسیا با حضور ۲۵۰ نماینده از ۴۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی در باکو برگزار شد. محور اصلی گفتگوها بررسی اوضاع افغانستان و مبارزه علیه تروریسم بود.

به گزارش سنت نیوز، اجلاس قلب آسیا با حضور الهام علی​اف و محمد اشرف غنی، روسای جمهوری آذربایجان و افغانستان روز جمعه برگزار شد. در این اجلاس از جمله وزیران خارجه ایران، پاکستان، هند، ترکیه، عربستان سعودی، مقامات کشورهای آسیای مرکزی، نماینده ویژه چین و روسیه و همچنین نمایندگان کشورهای اروپائی در امور افغانستان و نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور آسیای مرکزی شرکت کردند.

اجلاس قلب آسیا تا به‌حال شش دور به میزبانی کشورهای مختلف منطقه برگزار شده است . موضوع اصلی این نشست فرامنطقه‌ای رایزنی پیرامون تحولات افغانستان بود.

رئیس جمهوری افغانستان در نشست باکو اعلام کرد تلاش گروه تروریستی داعش برای ایجاد پایگاه برای خلافت خودخوانده در افغانستان با شکست مواجه شده است.

اشرف غنی گفت کشورش ظرف سال گذشته ۱۵۰۰ عملیات زمینی و ۳۰۰ عملیات هوایی علیه داعش انجام داده است. او افزود سه تن از سران داعش و ۱۵۰۰ تن از اعضای این گروه کشته و ۲۰۰ تن دیگر دستگیر شده‌اند. اشرف غنی تاکید کرد که جنگ با تروریسم تنها مشکل افغانستان و منطقه نیست بلکه تهدیدی علیه بشریت است.

اجلاس قلب آسیا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ در استانبول و با شرکت وزرای امور خارجه ۱۴ کشور از جمله افغانستان، آذربایجان، چین، هند، ایران، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی و ترکیه برگزار شد. بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آلمان، انگلیس و آمریکا از این اجلاس حمایت کردند.

دومین نشست قلب آسیا سال ۲۰۱۲ در افغانستان، سومین دور آن در سال ۲۰۱۳ در قرقیزستان، چهارمین دور آن در سال ۲۰۱۴ در چین، دور پنجم در سال ۲۰۱۵ در پاکستان و ششمین دور آن نیز سال گذشته با حضور نمایندگان ۴۰ کشور در هند برگزار شد.

ایران از بدو  برگزاری این اجلاس حضور فعالی داشته است. محمد جواد ظریف،  وزیر خارجه ایران در نشست باکو  بر ضرورت مبارزه مشترک با تروریسم به رهبری دولت افغانستان و همکاری بین‌المللی برای جلوگیری از تجارت مواد مخدر تاکید کرد.

در پایان نشست باکو بیانیه‌ای تحت عنوان “کمک به حل مشکلات امنیتی و اقتصادی افغانستان” صادر شد. در این بیانیه بر مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته، حل مشکلات آوارگان جنگی و تقویت نقش مجامع بین‌المللی در افغانستان در منطقه تاکید شده است.

اجلاس بعدی قلب آسیا با موضوع کمک به حل مشکلات امنیتی و اقتصادی افغانستان سال آینده در ترکیه برگزار خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*