پس از آنکه رایزن نظامی آمریکا در جریان تصادفی باعث کشته شدن یک شهروند پاکستانی شد، اسلام آباد و واشنگتن محدودیت‌هایی را در تردد دیپلمات‌ها در داخل شهرهای محل خدمتشان اعمال می‌کنند.

به گزارش سنت نیوز، به نوشته روزنامه نیشن، گزارش‌ها حاکی از آن هستند که انتظار می‌رفت آمریکا محدودیت‌هایی را بر تحرک دیپلمات‌های پاکستانی اعمال کند و آنها را ملزم سازد تا برای تحرک داشتن در خارج از شعاع ۲۵ تا ۴۰ کیلومتری سفارتخانه مجوز دریافت کنند. قرار است این محدودیت‌ها از اول مه (۱۱ اردیبهشت) اعمال شوند.

مقامات ارشد در وزارت خارجه پاکستان به روزنامه نیشن گفتند، اسلام آباد نیز اعمال محدودیت‌های مشابهی را بر دیپلمات‌های آمریکایی در نظر دارد.

یکی از این مقامات گفت: اگر آمریکا محدودیت‌هایی اعمال کند ما نیز دست به اقدام مشابه خواهیم زد. این مساله به تامین امنیت نیز کمک خواهد کرد.

وی افزود: آمریکا رسما درباره تصمیمش برای اعمال محدودیت بر تحرک دیپلمات‌ها صحبتی نکرده است اما ما تاکنون به خاطر دلایل امنیتی در رابطه با مساله اعمال محدودیت بر تحرک دیپلمات‌ها صحبت کرده‌ایم و در حال حاضر نیز محدودیت‌هایی وجود دارد در نتیجه اگر محدودیت‌های جدیدی نیز اعمال شوند یک تصمیم تلافی جویانه به حساب نخواهد آمد.

هفته گذشته دیوید هیل، سفیر آمریکا در پاکستان از جانب وزارت خارجه پاکستان احضار شد و “تهمینه جانجوا”، معاون وزیر امور خارجه پاکستان اعتراض شدید خود را درخصوص کشته شدن یک موتور سوار پاکستانی و زخمی شدن سرنشینش در تصادفی که ژنرال جوزف امانوئل، رایزن نظامی آمریکا مقصر آن بود، ابراز کرد.

وزارت خارجه پاکستان به سفیر آمریکا تاکید کرد که درخصوص این پرونده براساس قوانین و همچنین کنوانسیون وین درخصوص روابط دیپلماتیک که به سال ۱۹۶۱ مربوط می‌شود عدالت برقرار خواهد شد.

منابع دیپلماتیک اعلام کرده‌اند که مذاکرات از جانب آمریکا برای پرداخت دیه یا غرامت به خانواده این قربانیان در جریان است.

ژنرال جوزف امانوئل در تاریخ هفت آوریل راننده خودرویی بود که با این موتور سوار پاکستانی تصادف کرد. وی پس از یک بازداشت مختصر آزاد شد اما خودرویش به پاسگاه پلیس منتقل شد.