. به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که برای انجام دیدارهای رسمی به آذربایجان سفر کرده، در کنفرانس مشترک خبری با “المار محمدیاراف”، وزیر امور خارجه این کشور در باکو در ارتباط با تحریم آمریکا علیه ایران گفت: ما از تحریم‌های سازمان ملل متحد مانند […]

.
به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که برای انجام دیدارهای رسمی به آذربایجان سفر کرده، در کنفرانس مشترک خبری با “المار محمدیاراف”، وزیر امور خارجه این کشور در باکو در ارتباط با تحریم آمریکا علیه ایران گفت: ما از تحریم‌های سازمان ملل متحد مانند هر کشور دیگری پیروی می‌کنیم، اما مجبور نیستیم از تصمیم آمریکا، انگلیس یا اتحادیه اروپا و یا هر کشور دیگری برای اعمال تحریم علیه یک کشور پیروی کنیم.
چاووش اوغلو با یادآوری پیروی نکردن ترکیه از اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، گفت: «ما تحریم‌ها را صحیح نمی‌دانیم؛ این یک موضع اصولی است و وابسته به هیچ شرطی نیست.»
وزیر خارجه ترکیه با تاکید بر آن‌که تحت فشار قرار دادن ایران نیز درست نیست، گفت: «ما خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را نیز نادرست اعلام کردیم. آمریکا متحد ماست. اتحادیه اروپا نیز اینگونه درست می‌داند و آنان توافق را ادامه می‌دهند.»
وی اظهار داشت: «به هیئت آمریکایی که ۲۰ جولای برای مذاکره درباره تحریم‌ها علیه ایران به ترکیه آمدند، نیز این موضع خود را اعلام کردیم.»
چاووش اوغلو با اشاره به خرید نفت و گاز از آذربایجان، ایران، روسیه و عراق، خاطرنشان کرد: «اگر از ایران نگیریم نیاز خود را از کجا تامین کنیم؟ اگر از آذربایجان نگیریم از کجا بگیریم؟ ما با ایران همسایه هستیم. نمی‌توانیم بگوییم در هر موضوعی با ایران توافق‌نظر داریم، اما ما با این‌گونه تحریم‌ها مخالفیم و این یک موضع اصولی است.»