هزاران تن از معترضان مخالف دولت پاکستان امروز (پنجشنبه) در خاتمه یک راهپیمایی اعتراضی که از مبدأ شهر لاهور آغاز شده در شهر اسلام آباد پایتخت این کشور یک تظاهرات گسترده برگزار کرده تا استعفای دولت عمران خان را خواستار شوند.

به گزارش سنت نیوز، به نوشته خبرگزاری رویترز، این اعتراضات از سوی فضل‌الرحمان، رهبر یکی از بزرگترین احزاب پاکستانی موسوم به حزب “جمعیت علمای اسلام” سازماندهی شده است. فضل‌الرحمان، دولت عمران خان، نخست وزیر پاکستان را متهم به منصوب شدن توسط ارتش با یک انتخابات دستکاری شده کرده و آن را نامشروع می‌داند.

مقام‌های پاکستانی امروز مدارس و تعداد زیادی از فروشگاه‌ها و اماکن را در شهر اسلام‌آباد تعطیل کرده‌اند. همچنین پلیس پاکستان نیز تدابیر امنیتی نظیر استقرار ایست بازرسی‌ها و موانع اضافی را در خیابان‌ها تشدید کرده و مناطق اداری و دیپلماتیک مرکز شهر اسلام آباد را از دسترس خارج کرده است.

فضل الرحمان گفته که این یک راهپیمایی آزادی محسوب می‌شود. او به خبرنگاران گفت: این جنبش اگر که ما نتایج مطلوب‌مان را به دست نیاوریم متوقف نخواهد شد و ما استعفای نخست وزیر را خواستار هستیم و از نظر ما کل مجلس پاکستان نیز جعلی بوده و ما می‌خواهیم که منحل شود.

فضل الرحمن یک سیاستمدار پر سابقه است که رهبری یک ائتلاف با چند کرسی را در مجلس ملی پاکستان و همچنین در مجالس استانی به دست دارد اما نفوذ واقعی او به خاطر قابلیتش در بسیج حامیانش به ویژه در مدارس مذهبی پاکستان است. دو حزب مخالف اصلی پاکستان نیز اعلام کرده‌اند که از کمپین فضل الرحمان علیه عمران خان حمایت می‌کنند اما اقدامی مغایر با قانون اساسی را نمی‌پذیرند.