دولت اوگاندا برای فروش قرآن، انجیل و هرگونه کتب مذهبی از جمله کتاب دعا مالیات تعیین کرد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از روزنامه دِیلی تراست؛ چهره‌های دینی ادیان محتلف اوگاندا از اقدام اداره مالیات بر درآمد این کشور (URA) در تحمیل این مالیات ابراز نارضایتی کردند.
علمای دینی این کشور تأکید می‌کنند که کتب مذهبی باید معاف از مالیات باشد؛ چرا که این کتاب‌ها برای امور معنوی مردم استفاده می‌شود و ماهیت اقتصادی ندارند.

با این حال، «دوریس اکل» کمیسر عالی این اداره با اظهارات علمای دینی مخالفت کرد و گفت: مالیات اخذ نکردن از فروش این کتاب ها از اول هم کار اشتباهی بوده است.

ماه گذشته اسقف اعظم کلیسای اوگاندا از اداره مالیات خواسته بود که برای ترخیص محموله‌ای شامل حدود ۹ هزار و ۱۲۰ کتاب مقدس، کتاب دعا و کتب مذهبی که از کنیا وارد اوگاندا شده بود مالیات نگیرد.

در این درخواست اسقف اعظم اظهار کرده بود که این کتب توسط انتشارات کلیسا به چاپ رسیده و به نظر وی باید معاف از مالیات باشد. اما خانم دوریس اکل گفته بود نگرفتن مالیات از کلیسا غیرقانونی است و در نهایت کلیسا مجبور شد ۲ هزار و ۳۹۵ دلار برای آزاد کردن کتاب‌ها پرداخت کند.

یک مقام کلیسا نیز گفت در کشوری که در آن از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر مسلمان یا مسیحی هستند، تحمیل مالیات پیشنهادی باعث افزایش قیمت کتب مقدس می‌شود. این بدان معنی است که دولت می‌تواند درآمد قابل توجهی از مالیات بر کتب مذهبی کسب کند. همچنین تهیه قرآن، انجیل و سایر کتب آسمانی و مذهبی از سوی مؤسسات دینی دشوار خواهد شد.

«جاشوا کیتاکوله»، دبیر کل شورای بین ادیان اوگاندا نیز در این باره گفت که قرار نیست کتب مقدس محل کسب درآمد باشد و مالیات بستن برآنها اشتباه است. قرار است این کتب بخش معنوی زندگی مردم را تغذیه کنند.