رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان از پیشرفت ۴۰ درصدی خط راه آهن چابهار – زاهدان خبر دادو گفت: این پروژه مهم ریلی با اعتبار چهار هزار میلیارد تومانی به اتمام خواهد رسید

به گزارش سنت نیوز؛ مهرداد عرب اول روز دوشنبه در این باره اظهار داشت: راه آهن چابهار – زاهدان یکی از بزرگترین پروژه‌های کشور است که چابهار را به زاهدان و از مرکز استان به شبکه ریلی سراسری متصل کرده که راه‌اندازی این خط انتقال کالا از بزرگترین بندر اقیانوسی ایران به استان و دیگر قسمت‌های کشور را تسهیل و تسریع می‌کند.
وی افزود: با توجه به اهمیت خط آهن چابهار – زاهدان، امسال با موافقت رهبر معظم انقلاب مقرر شد ۳۰۰ میلیون یورو در مدت دو سال از محل صندوق توسعه ملی به این پروژه اختصاص یابد و همه‌ی تلاش دولت نیز بر این است که این پروژه مهم تا پایان سال مالی ۱۳۹۹به بهره‌برداری اولیه برسد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان با اشاره به جزییات پروژه راه آهن چابهار به زاهدان افزود: این پروژه به طول محور ۶۱۰ کیلومتر طراحی شده و در دو بخش جنوبی (چابهار- ایرانشهر)  و شمالی (ایرانشهر- زاهدان) در دست اجراست.
وی تعداد قطعات این پروژه را هشت قطعه اعلام کرد و افزود: این طرح عظیم زیربنایی توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به عنوان کارفرما و پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) با ۲۰ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال اعتبار به عنوان مبلغ اولیه قرارداد در آبان سال ۹۲ آغاز به کار کرد و پیش‌بینی زمان اتمام پروژه سال ۱۳۹۷ بود که قرارداد آن به مدت ۴۰ ماه تا ۳۱ تیر ۱۴۰۰ تمدید شد.
عرب پیشرفت فیزیکی کل عملیات راه آهن چابهار- زاهدان را ۴۰ درصد اعلام کرد و گفت: این موضوع نشان می‌دهد که متوسط سالانه پیشرفت فیزیکی این پروژه در سال‌های گذشته حدود ۶.۷ درصد بوده و حداکثر پیشرفت فیزیکی آن در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۱.۵ درصد گزارش شده است.
وی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی متوسط سالیانه حدود ۳۰ درصد در مدت زمان باقی‌مانده، بهره‌برداری از این پروژه در زمان پیش‌بینی شده را امکان پذیر می‌کند ادامه داد: این مهم با حرکتی جهادی و کار شبانه‌روزی بویژه تامین اعتبار کافی محقق خواهد شد چراکه مرحله روسازی پروژه شامل تهیه ریل، ساخت ایستگاه‌ها و خرید تجهیزات نیازمند نقدینگی بیشتری است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان اعتبار مصوب پیش‌بینی شده در ردیف‌های قانون بودجه سال ۱۳۹۸ برای اجرای این پروژه را ۹۵۷ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: از ابتدای آغاز به کار پروژه راه آهن چابهار – زاهدان حدود ۱۳ هزار و ۳۳۴ میلیارد ریال از محل منابع مختلف برای احداث این پروژه هزینه شده است.
وی با تاکید بر اهمیت خط ریلی چابهار – زاهدان گفت: با توجه به حجم عملیات و برآورد تقریبی انجام شده برای بهره‌برداری از این پروژه، حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که  عمده آن در قالب اختصاص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی قابل تحقق است.
عرب با تاکید بر تاثیر راه آهن چابهار – زاهدان در رونق اقتصادی منطقه و تسهیل در انتقال کالا از چابهار به مرزهای شرقی و استان‌های شرقی و کل کشور اظهارداشت: فعال کردن تمامی جبهه‌های کاری توسط پیمانکار و شروع عملیات ساخت ساختمان ایستگاه‌ها و نصب ابزار دقیق،بسته پیشنهادی این سازمان جهت تسریع و تسهیل در راه‌اندازی این پروژه است.