خطبه‌های مورخه ۹۸/۱۰/۰۶ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-ادامۀ بحث مرگ و حیات بعد از مرگ ۲-یادی از حضرت عیسی (ع) ۳-اوضاع کشورهای همسایه بخصوص عراق» اختصاص دادند.

به گزارش سنت نیوز؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۶ دی ۹۸) که در مسجد جامع پاوه اقامه شد، در ادامۀ بحث هفتۀ گذشته گفتند: در جمعۀ گذشته عرض کردم رسالت تمامی پیامبران الهی برای پیاده کردن سه اصل توحید، نبوت و معاد بوده است. هرچند بعضی از پیامبران اصول و فروعی دیگر را در میان امت خود تبلیغ کرده‌اند اما تمامی پایه و اساس مأموریت آن‌ها این سه اصل مشترک بوده‌است.

امام‌جمعه پاوه با اشاره به آیۀ ۳۳ سورۀ لقمان « یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمْ وَاخْشَوْا یَوْمًا لَا یَجْزِی وَالِدٌ عَنْ وَلَدِهِ وَلَا مَوْلُودٌ هُوَ جَازٍ عَنْ وَالِدِهِ شَیْئًا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّکُمُ الْحَیَاهُ الدُّنْیَا وَلَا یَغُرَّنَّکُمْ بِاللَّهِ الْغَرُورُ » گفتند: خداوند متعال در این آیه در خطابی عام می‌فرماید: ای مردم تقوای الهی را رعایت و از خداوند بترسید؛ قیامت روزی است که پدر نمی‌تواند از فرزند خود دفاع کند و فرزند نیز نمی‌تواند از پدرش دفاع نماید؛ قیامت، حق و لاجرم شما مؤمنان باید به قیامت ایمان داشته باشید.

وی افزودند: بامطالعه در آیۀ فوق درمی‌یابیم که باید ضمن آنکه از خدا بترسیم، به فکر قیامت باشیم و دنیا ما را مغرور نکند،  همچنین نباید به خواندن چند رکعت نماز خود را راضی کنیم و بگوییم افراد بی‌دین در دنیا زیادند، قطعاً ما به بهشت می‌رویم. این فکر نوعی غرور است چرا که حتی پیامبران و پیامبر ما که معصوم بوده‌اند مطمئن نبوده‌اند که به بهشت می‌روند.

ایشان با اشاره به آیۀ ۱۱ سورۀ سجده « وَلَوْ تَرَىٰ إِذِ الْمُجْرِمُونَ نَاکِسُو رُءُوسِهِمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ رَبَّنَا أَبْصَرْنَا وَسَمِعْنَا فَارْجِعْنَا نَعْمَلْ صَالِحًا إِنَّا مُوقِنُونَ » خاطرنشان کردند: خداوند در این آیه به پیامبر اسلام (ص) می‌فرماید: ای رسول؛ می‌بینی روز و زمانی را که در قیامت آنان که با تو و سایر پیامبران مخالفت کرده‌اند سرشان را ذلیلانه پایین انداخته و مرتب می‌گویند: عذاب قیامت و حشر را دیدیم و شنیدیم؛ ربنا و الهٰنا می‌خواهیم اجازه فرمایی به دنیا برگردیم، وعده می‌دهیم عمل صالح انجام دهیم و چون گذشته نباشیم اما خداوند؛ هرگز این اجازه را به آنان نخواهد داد.

ماموستا قادری خاطرنشان کردند: خداوند به این خاطر تصویر قیامت را به ما مسلمانان نشان می‌دهد که اگر ضعف عقیده داریم، بیدار شویم تا در آن روز سرمان پایین نباشد؛ امروز روزی است که می‌توانیم کار کنیم تا هم در دنیا و هم در آخرت سربلند باشیم.

ایشان گفتند: خداوند در سورۀ منافقون می‌فرماید: ای اهل ایمان به شیوه‌ای قدم بردارید که فرزندان و اموالتان باعث بدبختی شما نشوند؛ مع‌هذا امروزه اکثر ما غافلیم و برای مال و اولاد هر آنچه در توان داریم انجام می‌دهیم ولی کمتر به فکر منزل قیامت و آخرت خود هستیم.

خطیب جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به ۲۵ دسامبر سالگرد تولد حضرت عیسی (ع) اشاره کردند و گفتند: حضرت عیسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم است که قبل از پیامبر اسلام به رسالت برگزیده شده است. کتاب و سنت به ما می‌فرمایند: ولادت آن بزرگوار که بدون پدر متولدشده معجزه بوده است و ما آن را به دوستداران صدیق عیسی بن مریم (ع) تبریک می‌گوییم.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه افزودند: مریم (ع) مادر حضرت عیسی (ع) بدون هیچ اراده و قصدی در بیت‌المقدس خدمت می‌کرد که جبریل فرشتۀ وحی به اذن رب‌العالمین از نفس خود در دهان او دمید و به امر پروردگار حامله شد و عیسی را به دنیا آورد و خیلی از این موضوع ناراحت بود که بدون تماس با هیچ‌کسی چگونه ممکن است این فرزند را به دنیا آورده باشد؛ از طرفی هم وقتی مردم او را دیدند، سرزنشش می‌کردند و می‌گفتند: خانواده‌ات فاسد نبوده‌اند، تو چگونه این کار را کرده‌ای؟! به امر خداوند فرزند تازه متولدشده به حرف آمد و گفت: من عبد خداوند هستم. مادر من اشتباه نکرده است و من به دستور خداوند خلق شده‌ام در آینده خداوند به من کتاب می‌دهد و لباس رسالت بر تن خواهم کرد. من در هرکجا باشم سبب خیر هستم. خداوند امر کرده در آینده نماز بخوانیم و اهل زکات باشیم و با پدر و مادر به نیکی رفتار کنیم؛ خداوند مرا به‌عنوان انسانی متواضع خلق کرده و در زبان و عمل من شما ظلم نمی‌بینید.

قابل ذکر است درآیات ۳۰ تا ۳۳ سورۀ مریم اضافه بر این مطالب پسند عقیدتی و اخلاقی در آیین عیسی مسیح (ع) آمده است اگر کسی به شما ضربه وارد کرد شما هیچ ضربه‌ای به او وارد نکنید اگر به‌طرف راست شما سیلی زد طرف چپ را به وی نزدیک کنید و بگویید بفرما ولی شما از وی انتقام نگیرید.

ماموستا قادری سپس بابیان اینکه پیروان حضرت عیسی در مسیر او قدم برنداشتند و از زمان ولادت رسول خدا و تولد آیین اسلام مرتب علیه اسلام و مسلمین قدم برداشته‌اند، گفتند: ما بامطالعۀ تاریخ درمی‌یابیم مسیحیان به دستور پاپ و به نام نجات قدس ۹ بار از اروپا به فلسطین لشکرکشی کرده‌اند و دو بار حاشیۀ این جنگ‌های خونین که جمعاً ۱۱ بار است در تمام ممالک اسلامی خون میلیون‌ها انسان را به زمین ریخته و ممالک اسلامی را دچار خسارت نموده‌اند تا اینکه خداوند قهرمانی توحیدی به نام صلاح‌الدین ایوبی را فرستاد و ریشۀ آنان را در فلسطین خشکاند.

ایشان به شعار صلیبیون که می گفتند ما برای نجات قدس آمده ایم اشاره کردند و افزودند: یکی از سران آن‌ها در یک سخنرانی گفته است: «ان الحروب الصلیبیه لم تکن لأنقاد القدس انها کانت لتدمیر الأسلام» (قدس بهانه است؛ ما برای نابودی اسلام آمده‌ایم) بله؛ درواقع آن‌ها برای نابودی اسلام آمده بودند؛ اما هر بار ذلیلانه شکست می‌خوردند و کاسه و کوزه خود را جمع می‌کردند.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه گفتند: اروپائیان و مسیحیان ضد فکر حضرت مسیح این بار بامطالعه وارد جنگ فرهنگی علیه مسلمانان شدند و طرحی ۱۰ ماده‌ای را تقدیم سران خود کردند که اگر می‌خواهند بر مسلمانان پیروز شوند باید آن‌ها را اجرا کنند. بعضی از این نکات عبارت‌اند از ۱-نگذارید در ممالک اسلامی دولت اسلامی تشکل شود. ۲- نگذارید قرآن رشد کند ۳-سعی کنید اخلاق مسلمانان را از بین ببرید به نحوی که رابطه مسلمانان را باخدا قطع کنید و بی‌بندوباری و شهوت را در جامعه مسلمانان رشد و ترویج دهید.

ماموستا قادری بابیان اینکه دشمنان تا حد زیادی در اهداف خود موفق بوده‌اند، خاطرنشان کردند: همه ما شاهدیم که امروزه ماموستا و مرشد زنان و مردان و بچه‌های ما موبایل و فضاهای مجازی است و دنیای اسلام به مصیبتی گرفتار آمده که بی‌سابقه است.

خطیب جمعه پاوه به اوضاع کشورهای منطقه نیز اشاره نمودند و افزودند: سه ماه و اندی است در افغانستان انتخابات برگزار شده است و بعد از مدتها، چند روز است نتیجۀ آن اعلام شده، اما مثل روز اول هنوز بر سر نتایج آن دعواست؛ . در سوریه هم شاهدیم در این فصل سرما، هرروزه خانواده‌های زیادی به مقاصدی نامعلوم کوچ می‌کنند؛ ترکیه و تونس هم دارند در امور داخلی لیبی دخالت می‌کنند و اگر این دولت‌ها در لیبی خود را نشان دهند تا ۲۰ سال دیگر آرامش را نخواهد دید.

ایشان اوضاع عراق را نیز ناخوشایند خوانند و افزودند: در عراق مردم به خیابان آمدند و خواستار استعفای نخست‌وزیر شدند و نخست‌وزیر عراق آقای عبدالمهدی که انسانی اخلاقی بود، استعفا کرد، آقای برهم صالح رئیس‌جمهور که در بین مسئولان سیاسی کُرد انسانی معتدل و آرام و منطقی و تحصیل‌کرده بود، نیز استعفا و به کردستان عراق بازگشت؛ با استعفای تخست وزیر و رئیس جمهور هم کار تمام نمی‌شود و کوتاه نمی‌آیند تا رئیس پارلمان هم کنار بکشد و عراق به ویرانه تبدیل شود

ماموستا قادری با اشاره به اینکه دشمنان برای جمهوری اسلامی هم‌ چنین طرح‌ریزی‌هایی کرده‌ بودند، گفتند: در ۴۰ روز گذشته دشمنان به‌اندازه ۴۰ سال علیه جمهوری اسلامی تبلیغ و هزینه کردند به این خیال که در روز چهلم اغتشاشات، حداقل ۵۰ ٪ مردم به خیابان می‌آیند؛ اما سپاس برای خدا که موفق نشدند و سرافکنده و خوار و ذلیل شدند؛ زیرا مردم ایران مردمی منطقی، زیرک و مؤدب هستند و صلاح مملکت خود را بر دروغ‌پراکنی دشمن ترجیح می‌دهند.

ایشان تصریح کردند: مخالفان جمهوری اسلامی اگر اهل خرد باشند، باید درس بگیرند که بااین‌همه هزینه و تبلیغ یک نفر به خواستۀ آن‌ها جواب نداد. فاعتبروا

ماموستا قادری بعنوان نتیجه بحث گفتند: این‌همه مصیبت و گرفتاری که در دنیای اسلام وجود دارد مسبب آن در مرحلۀ اول اروپائی‌ها هستند که خود را پیروان حضرت عیسی می‌دانند؛ سپس یهودیان و آنگاه کمونیست‌ها؛ به‌عبارت‌دیگر اسرائیل و روسیه و آمریکا و غرب جنگ را به دیار مسلمانان و خانه‌ها و مساجد و تکایا و حسینیه‌های آن‌ها آورده‌اند و این‌ها همه مصیبت‌اند و اگر هشیار نباشیم گرفتار خواهیم شد.

امام‌جمعۀ پاوه به فوت مرحوم ماموستا غفوری امام‌جمعۀ فقید روانسر اشاره کردند و گفتند: در طی این هفته مرحوم ماموستا غفوری به رحمت یزدان رفت و ما از طرف شما بزرگواران هم در مراسم تشیع و هم در مراسم تعزیه ایشان شرکت کردیم. از خداوند تبارک‌وتعالی برای آن مرحوم درخواست رحمت و غفران داریم و برای خانواده ایشان صبر و شکیبایی.