وکیل رهبر اپوزیسیون پاکستان امروز (شنبه) از حکم حبس ۱۰ روزه شهباز شریف در پرونده‌ای مرتبط به فساد خبر داد. این بدین معناست که او نمی‌تواند برای حزبش در آستانه انتخابات میان دوره‌ای مهم کمپین برگزار کند.


به گزارش سنت نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، شهباز برادر کوچکتر نواز شریف، نخست‌وزیر عزل شده پاکستان است که اوایل امسال در دادگاه ضد فساد به ۱۰ سال حبس محکوم شد و با دستور دیوان عالی از پست نخست‌وزیری کنار رفت.
بازداشت روز جمعه شهباز شریف به دست عوامل اداره حسابرسی ملی در لاهور مربوط به پرونده فساد ادعایی در نقشه مسکن ارزان قیمت در زمانی است که شریف سر وزیر ایالت پنجاب بود. دادگاه این مرکز، امروز به این اتهام رسیدگی کرد که شریف در سال ۲۰۱۴ به صورت غیر قانونی یک قرارداد با یک شرکت ساخت و ساز را لغو کرد و با دریافت رشوه آن را به شرکت دیگری واگذار کرد.
به گفته وکیل شهباز شریف، او برای بازجویی به مدت ۱۰ روز در بازداشت قرار می‌گیرد. همزمان با برگزاری دادگاه او، صدها فعال از مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز دست به برگزاری تجمعی مقابل این محل زدند و شعارهایی در حمایت از شریف سر می‌دادند. شهباز شریف تمامی اتهامات را رد می‌کند. به گفته وکیل شهبار شریف،‌ موکلش بابت سوال و جواب در یک پرونده فساد دیگر به دادگاه رفته بود که بازداشت شد. او گفت: آنها نمی‌توانند رهبر اپوزیسیون پاکستان را به این شکل بازداشت کنند.
حزب نواز معتقد است که بازداشت شهباز شریف با هدف تضعیف این حزب در آستانه انتخابات میان دوره چهاردهم اکتبر(۲۲ مهر) است. این انتخابات برای ۱۱ کرسی پارلمانی و ۱۹ کرسی مجلس ایالتی است. نتایج این رای‌گیری می‌تواند بر اکثریت شکننده دولت ائتلاف عمران خان، نخست‌وزیر کنونی پاکستان در پارلمان تاثیر بگذارد. رقابت برای کرسی‌های مجلس‌های ایالتی نزدیکتر خواهد بود و انتظار می‌رود حزب نواز کنترل پنجاب را پس بگیرد.