حذف ۱۵۷ نقطه حادثه‌خیز جاده‌های شهری و روستایی استان باید در دستور کار قرار بگیرد.


به گزارش سنت نیوز، در آستانه فرا رسیدن سال تحصیلی جدید ظهر امروز جلسه هماهنگی شورای ترافیک استان سیستان و بلوچستان به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و با حضور اعضای این شورا در استانداری برگزار شد.
باقر کرد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سامانه سپند(سامانه پایش ناوگان دانش‌آموزای) را راهی برای ساماندهی ناوگان حمل و نقل دانش آموزی دانست و اظهار داشت: نظارت بر ارائه سرویس حمل و نقل مناسب بخصوص برای مدارس حاشیه ای شهر و همچنین دبیرستانهای دخترانه باید در اولویت قرار گیرد.
وی همچنین بر اجرای طرح سپند در نقاط روستایی و سرویس دهی مناسب برای مدارس روستایی و معلمان این مدارس تاکید کرد و از دفتر امور روستایی استانداری خواست با تشکیل جلسه در ۱۹ شهرستان استان اجرای این موضوع در نقاط روستایی استان را مورد پیگیری قرار دهد.
باقر کرد در این جلسه با توجه به فصل شروع مدارس، بر رفع نقاط آسیب زای معابر شهری تاکید کرد و افزود: حذف نقاط آسیب زا که در شهر زاهدان ۴۸ نقطه و در سطح استان ۱۵۷ نقطه است به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد و در راستای تحقق این امر موقعیت و شرایط هر نقطه مشخص و راهکار رفع آسیب توسط اعضای شورا ارائه شود.
وی تصریح کرد : اصلاح نقاط آسیب زا در بیشتر نقاط مستلزم اعتبارات کلان نیست، بلکه با نظریه کارشناسی و تغییرات کوچک آسیب ها رفع می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همچنین با اشاره به آمار بالای تصادفات جاده ای در استان، بر لزوم اجرای برنامه ایمن سازی راههای استان تاکید کرد و گفت: نقاط آسیب پذیر جاده های استانی در سال گذشته شناسایی شده و تعدادی از آنها نیز رفع شده است اما همچنان این نقاط حادثه خیز وجود دارد که باید هر چه زودتر مرتفع شود.
باقر کرد ادامه داد : براساس آمار ۸۳ درصد عامل تصادفات جاده ای در استان به عامل خطای انسانی برمی گردد که موضوع لزوم فرهنگی سازی و لزوم انجام کار فرهنگی را بیش از پیش ضروری می نماید.
وی خاطر نشان کرد : بازدهی کار فرهنگی در دراز مدت است و نباید انتظار داشت که در زمان کوتاه به نتیجه برسیم.
معاون استاندار تصریح کرد: برخی از دستگاهها از جمله آموزش و پرورش نقش کلیدی در فرهنگ سازی بر عهده دارند و ارتقاء فرهنگ رانندگی صحیح نیز از جمله اموری است که آموزش و پرورش با تربیت نسل نو و نهادینه کردن این امر نقش کلیدی دارد.
وی در ادامه سخنان خود ، انجام اموری که بستر ساز تسهیل در امر آموزش و پرورش هستند را خواستار شد.
این مقام مسئول، زیبا سازی و زینت بخشی محیط شهری و آموزشی را در آستانه آغاز سال تحصیلی برای ثبت خاطره ای زیبا در ذهن نوآموزان و کلاس اولیها خواستار شد و در این راستا از شهرداری ها خواست در چند روز باقیمانده تا شروع مدارس ، نسبت به جمع آوری زباله ها از معابر عمومی به صورت فوق العاده اقدام کنند.
بنا براین گزارش سامانه نرم افزاری سپند یا همان سامانه پایش ناوگان دانش آموزی راهکاری برای ساماندهی سرویس مدارس است. این سامانه که در سالجاری طراحی شده شرکت های فعال در حمل و نقل دانش آموزان و دانش آموزان برای استفاده از سرویس مدارس باید از طریق سامانه سپند ثبت نام کنند.
در این طرح آموزش و پرورش به عنوان کارفرما و شهرداری و راه و شهرسازی به عنوان پیمانکار در دستور العمل تعریف شده اند و آموزش و پرورش با نگاه تربیتی بحث نظارت را دنبال می کند.
گفتنی است شرکت هایی که در حوزه حمل و نقل دانش آموزان فعالیت دارند و دانش آموزان باید در این سامانه ثبت نام کنند و همه کارها از طریق این سامانه انجام می پذیرد.