حزب عمران خان که در انتخابات ۲۵ ماه ژوئیه پاکستان به پیروزی رسیده است،‌ اعلام کرد: ما حمایت کافی در مجمع ملی برای تشکیل دولت داریم.


به گزارش سنت نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات یک هفته پس از آن بیان شد که این حزب با احزاب دیگر و سیاستمداران مستقل مذاکراتی را برگزار کرد.
حزب “تحریک انصاف” یا “جنبش پاکستان برای عدالت” توانست در انتخابات به پیروزی برسد اما قانونگذاران عمران خان تنها توانستند ۱۱۶ کرسی را به دست آورند و این تعداد کرسی برای دستیابی به اکثریت بدون ائتلاف در مجلس ملی امکان پذیر نیست.
سخنگوی حزب تحریک انصاف به خبرنگاران اعلام کرد که این حزب اطمینان دارد که می‌تواند حمایت ۱۸۰ قانونگذار را به دست آورد.
انتظار می‌رود حزب تحریک انصاف با حزبMQM و ائتلاف بزرگ دموکراتیک ائتلاف کند.
وی افزود: انشاءالله ما خواهیم توانست با این ائتلاف اکثریت مطلق را به دست آوریم.
حزب حاکم اعلام کرد که انتظار می‌رود عمران خان پیش از ۱۴ اوت، (روز استقلال پاکستان) به عنوان نخست وزیر سوگند یاد کند.
حزب تحریک انصاف عمران خان موفق شد تا ۱۱۶ کرسی از ۲۷۲ کرسی مجمع ملی را از آن خود کند و براین باور است که شرکای ائتلافی کافی را در میان احزاب کوچکتر و مستقل برای دستیابی به آرای اکثریت به منظور تشکیل دولت جدید در اختیار دارد.
اما احزاب اصلی رقیب که روز پنجشنبه بار دیگر اعلام کردند در انتخابات ۲۵ ژوئیه تقلب از سوی ارتش پاکستان صورت گرفته، وعده دادند که با یکدیگر و به همراه احزاب کوچکتر در پارلمان علیه انتخاب عمران خان به عنوان نخست وزیر رای می‌دهند.
مریم اورنگزیب، سخنگوی حزب “مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز” گفت: این ائتلافی است که علیه تقلب در انتخابات شکل گرفته و در آن تمام احزابی که با انتخاباتی آزاد و عادلانه روبرو نبودند، با هم ائتلاف تشکیل داده‌اند.
این احتمال وجود دارد که ائتلاف اپوزیسیون برای متوقف کردن انتخاب عمران خان به عنوان نخست وزیر آتی پاکستان از آرای کافی برخوردار نباشد.
حزب مسلیم لیگ پاکستان شاخه نواز به حزب مردم پاکستان به رهبری بیلاوال بوتو، پسر نخست وزیر فقید این کشور و چند حزب مذهبی و ناسیونالیست کوچکتر دیگر پیوسته و ائتلافی اپوزیسیون را تشکیل داده که نامش “کنفرانس تمامی احزاب” است.
کمیسیون انتخابات اتحادیه اروپا در اولین ارزیابی خود اعلام کرد، کمپین‌های انتخاباتی به طور غیرمنصفانه و نابرابر برگزار شده است و تلاش‌های سیستماتیک برای زیر سوال بردن حزب پیشین حاکم انجام گرفته است اما درنهایت اعلام کرد این مساله مرتبط با مردم پاکستان است که درباره مشروعیت رای گیری تصمیم بگیرند.