مدیر مدرسه علوم دینی مدینه العلوم خاش: امروز دشمنان اسلام به هر صورت برای خدشه وارد کردن اسلام سعی و تلاش دارند. دشمنان برای انکار اسلام چهره خشن و چهره وحشت و نا امنی را می خواهند به نمایش بگذارند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین؛ حضرت شیخ القرآن مولانا محمد عثمان (حفظه الله) در خطبه های نماز جمعه این هفته (۴ مهرماه۹۳) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیاتی از سوره حجرات بیان فرمودند:

مضمون آیات سوره حجرات در رابطه با ادب  و صحبت کردن با رسول خدا می باشد که بلند صحبت کردن در محضر پیغمبر در حال حیات و بعد از وفات آن حضرت صلی الله علیه و سلم در کنار مرقد مبارک او و بویژه به هنگام خواندن احادیث نبوی است و گفته  شد صدای شما نباید از صدای آن حضرت بلند تر شود چراکه این سبب حبط اعمال می شود. اگر به صورت عمومی و غیر عمد هم باشد ممنوع است.

مولانا محمد عثمان با تلاوت آیه (إِنَّ الَّذِینَ یُنَادُونَکَ مِن وَرَاء الْحُجُرَاتِ أَکْثَرُهُمْ لَا یَعْقِلُونَ) بیان نمود: بی گمان کسانی که تو را بیرون از اتاقها فریاد می زنند اغلب ایشان نمی فهمند که تو چه مقام والایی در پیش خدا داری و با تو محترمانه رفتار کنند. موقع ظهر بود آن حضرت صلی الله علیه و سلم در اتاق و حجره خویش مشغول استراحت بودند تعدادی از مسلمانان که تازه مسلمان شده بودند پیغمبر را صدا می زدند که بیرون بیاید این خلاف ادب و اصول بود. در این خصوص خداوند این آیات ۴ و ۵ سوره حجرات را نازل کرد که باید صبر و تحمل کنید تا پیامبر بیرون بیاید و این برای آنها بهتر می باشد و خداوند آمرزگار و مهربان است. این اصل و ضابطه رعایت شود که موجب کامیابی می شود.

ایشان در ادامه اظهار داشتند: بعد از این قانون ، قانون معاشرت است هم برای صاحبان حکومت، دولت و هم برای قضات و مجرمان قانون اسلام و هم برای برقراری نظم. برای کسانی که می خواهند نظم جامعه را برقرار کنند و می خواهند حقی از کسی ضایع نشود و مظلومانه کسانی مورد صدمه قرار نگیرند این اصل قابل توجه است.

خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل در ادامه سخنان خود با تلاوت آیه کریمه (یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن جَاءکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا أَن تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ ) به تفسیر این آیه پرداختند و افزودند: ای کسانی که ایمان آورده اید اگر شخص فاسقی خبر مهمی را به شما رسانید درباره آن تحقیق کنید مبادا بدون آگاهی (از حال ، احوال و شناخت راستین ایشان) آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید. لذا اگر کسی خبری برای شما آورد کاملاً تحقیق و علت ماجرا را جستجو کنید بعد اقدام به رسیدگی کنید. این اصل مهم است در تمام امور ، معاملات و در تمام شئونات زندگی ، خانوادگی ، اجتماعی ، کلی تحقیق و بررسی کنید.

وی خاطرنشان کردند: برای یک مسئله ای که به دروغ منتشر شده چقدر قتلها و جنگهایی رخ داده است ، اگر مسئله تحقیق و بررسی می شد قتل ها پیش نمی آمدند. دروغ از گناهان کبیره است و بر دروغگو در قرآن لعنت آمده است. در احادیث که نقل می شود ائمه حدیث چقدر جستجو و تحقیق که نکرده اند. لذا بدون تحقیق هیچ وقت مسئله حلال و حرام را بیان نکنید یا مسائلی در باب فقه و معاشرت.

DSC000931-660x330

ایشان در ادامه اشاره به منتشر نمودن اخبار کذب بیان نمودند: اگر کسی خبری را منتقل و برداشت می کند انتقال خبری چیزی دیگر است و برداشت چیز دیگر ، باید اصل خبر مورد تحقیق قرار گیرد. پس تحقیق و تبیین ضروری است امروز الحمدلله این ظرفیت در کشور وجود دارد و امنیتی که موجود است بر اثر این است اخباری که برای ارگانهای امنیتی می رسد مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد.

وی گفتند: در دنیا هرج و مرجی که صورت می گیرد بر اثر عدم پیگیری و اخبار ، حالات است. الحمدلله امروز در نظام جمهوری اسلامی نعمت امنیت برقرار می باشد و این به همین دلیل است که بررسی می شود تا جایی که ما علم  داریم و آگاهیم.

مدیر مدرسه علوم دینی مدینه العلوم در بخش دیگر سخنان خود فرمود: امروز دشمنان اسلام به هر صورت برای خدشه وارد کردن اسلام سعی و تلاش دارند. دشمنان برای انکار اسلام چهره خشن و چهره وحشت و نا امنی را می خواهند به نمایش بگذارند. می بینید به صورت های مختلفی می پردازند چند سال قبل کشور دانمارک به نبی کریم صلی الله علیه و سلم توهین و اهانت نمود و کاریکاتور خشن ، نامناسب به رسانه ها و مجلات خود پخش کرد و این به دلیلی بود که در کشورهای اروپایی اسلام در حال پیشرفت بوده است و گروه گروه از مسیحی ها و بی دینان به اسلام می پیوستند و مسلمان می شدند لذا دشمنان آمدند انگشت گذاشتند روی شخصیت برتر عالم اسلام امام انبیاء صلی الله علیه و سلم که خدا در مورد آنحضرت فرموده: من تو را بر اخلاق عظیم خلق کرده ام و خود رسول الله فرموده: من آمده ام بزرگترین اخلاق را تکمیل  کنم.

استاد تفسیر در ادامه به حرکات برخی از دشمنان اسلام اشاره نمودند و بیان داشتند: الان می بینید از مسلمانان عده ای تندرو چهره خشنی را به وجود آوردند و در تمام شبکه ها ، رسانه ها تبلیغ می کنند مثل یکسری از حرکتهای گروه داعش را به نمایش می گذارند و منظور ، هدفشان این است که بگویند اسلام دینی است که سر می برد و رحم نمی کند و… می خواهند به چهره زیبای اسلام و چهره رعفت، رحمت اسلام لطمه وارد کنند و به آن اروپایی  های خود بگویند که اگر شما دنبال اسلام هستید و در جامعه اسلام وارد و مسلمان شوید کردار مسلمانها اینطور است ، کردار مسلمانان را اینطور به نمایش می گذارند که از اسلام مردم را متنفر کنند. لذا به تمام گروههای تندرو این را می گوییم که اعمال تندروی شما اسلام را به جلو نمی برد  بلکه به سالهای زیاد به عقب می اندازد و بسیاری که آمادگی به اسلام آوردن هستند آنها را از اسلام دور می کند. اسلام دین مترقی و دینی است که با هر زمان و مکان قابل تطبیق است. لذا اسلام را با رعفت و مهربانی باید به جهانیان رساند.

ایشان در پایان سخنان خود به آغاز سال تحصیلی جدید مدارس دولتی اشاره نمودند و گفتند: شروع سال تحصیلی مدارس دولتی است اولیاء محترم توجه جدی به فرزندان خود برای تحصیل کنند و سعی داشته باشند که فرزندان خود را به تحصیل امر کنند و از نعمت علم بی بهره نمانند.

وی در آخر به ماه ذی الحجه اشاره داشتند و افزودند: شروع ماه ذی الحجه است و حجاجی از استان عازم سفر حج هستند الله سفرشان را قبول کند و این حجاج نماینده ای از ما و کشور مان هستند و ان شاء الله دعا و عبادات شان قبول شود. و روزه گرفتن در این ایام ثواب دارد و روز عرفه از بزرگترین روز است لذا این ایام را قدر بدانید.