کاهش بارندگی و خشکسالی ۲۰ ساله، از بین رفتن کشاورزی، فقر اقتصادی و عدم وجود زیرساخت‌های ریلی، صنعتی و جاده‌ای موجب سختی زندگی مردم استان شده و این شرایط نیازمند توجه و نگاه جدی دولت به سیستان و بلوچستان است


به گزارش سنت نیوز، دانیال محبی عصر امروز در نشست “بررسی آخرین وضعیت اجرای مصوبات سفر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان” که با حضور معاون هماهنگی امور استانهای دفتر ریاست جمهوری و هیات همراه در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان به دلیل گستردگی و پراکندگی از نظر شاخص‌های توسعه پایین‌تر از سایر استانها قرار گرفته و این کاستی ها تا حدودی با تزریق اعتبار به پروژه های مهمی که در سفر ریاست جمهوری به استان مصوب شده است، جبران خواهد شد.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان بخشی از مشکلات کنونی مردم سیستان از نظر اقتصادی و اجتماعی ناشی از خشکسالی است، گفت: احیای تالاب هامون به عنوان شاهراه حیاتی سیستان نیازمند تشکیل کارگروه ملی مشابه دریاچه ارومیه است.
وی با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه، مانع اصلی عدم اجرای مصوبات سفر رئیس جمهور را کمبود اعتبار دانست و خواستار شارژ اعتباری این طرحها به ویژه پروژه گازرسانی به شهرهای استان شد.
محبی تصریح کرد: در صورتی که تامین اعتبار مورد نیاز این پروژه ها انجام شود، این طرحها در موعد مقرر به بهره برداری خواهد رسید. راه آهن چابهار -زاهدان- سرخس یکی از حیاتی‌ترین پروژه‌های استان است.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: بهره مندی از افزایش ظرفیت بندر شهید بهشتی و دسترسی به فرصت های اقتصادی و سرمایه گذاری بندر چابهار در گرو تأمین این شبکه ریلی ترانزیتی است و بدون ایجاد راه ارتباطی مطمئن، این سرمایه‌ها اتلاف خواهند شد.
محبی خاطرنشان کرد: وجود مسیرهای طولانی و جاده های غیر استاندارد موجب خستگی رانندگان و بروز اتفاقات ناگوار در مسیرهای استان شده و روزانه شاهد تلفات انسانی و حوادث ناگواری در جاده های شمال و جنوب استان هستیم.
استاندار همچنین این نشست از توجه ویژه شخص رئیس جمهور و هیئت وزیران به استان و پیگیری مصوبات سفر تقدیر و تشکر کرد.
معاون هماهنگی و پیگیری دفتر ریاست جمهور نیز در این جلسه گفت: طی سفر های اول و دوم رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان تصمیماتی اتخاذ شده که به دلیل اهمیت موضوع و شرایط خاص استان و با هدف پیگیری بیشتر حسب دستور و تاکید رئیس جمهور، برنامه سفر به این استان انجام شد.
علی اصغر احمدی اظهار داشت: وظیفه داریم برای مردمی که مرزبان ما هستند، زمینه عدالت و کرامت انسانی را ایجاد کنیم.
وی گفت: مردم استان سیستان و بلوچستان علیرغم همه سختی ها و مشکلاتی که دارند، همواره به عنوان مدافع انقلاب اسلامی عمل کرده اند.
وی گفت: اگرچه بین نیازهای استان و تصمیماتی که طی سفرهای رئیس جمهور به استان اتخاذ شده، فاصله وجود دارد اما میزان تحقق این مصوبات در استان قابل قبول است.
در این جلسه پروژه های راه آهن چابهار- زاهدان- سرخس، بزرگراه زاهدان- زابل و زاهدان- خاش، آبرسانی به شهرهای حوزه سد ماشکید علیا،جاده چابهار- کنارک- جاسک, گازرسانی به شهرهای استان، فعالیت بازارچه‌های مرزی، اصلاح شبکه آبرسانی شهر زاهدان و احداث فرودگاه چابهار از جمله پروژه‌های مهم و مورد بحث این نشست بود و گزارشی از روند اجرای این پروژه ها و میزان تحقق مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان توسط دستگاههای مربوطه ارائه شد.