امروز (شنبه) به دنبال یک اعتصاب اعتراضی یک روزه در منطقه کشمیر تحت کنترل هند، نیروهای امنیتی در این منطقه با تظاهرکنندگان درگیر شده و به سوی آن‌ها آتش گشودند که در اثر آن یک معترض کشته شد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ناآرامی‌های جدید در کشمیر تحت کنترل هند چالشی را برای حزب بهاراتیا جاناتا، متعلق به نارندرا مودی، نخست وزیر هند که طی سال جاری میلادی کنترل دولت این منطقه را در ائتلاف با یک شریک منطقه‌ای در دست گرفته، به وجود آورده است.
این نخستین بار است که این حزب در این ایالت به قدرت می‌رسد. امروز (شنبه) معترضان در منطقه کشمیر تحت کنترل هند در اعتراض به بازداشت یک رهبر جدایی‌طلب این منطقه، یک اعتصاب یک روزه را ترتیب دادند. پلیس هند اعلام کرد در درگیری‌هایی که میان نیروهای پلیس و معترضان کشمیری رخ داد حدود ۲۴ تن دستگیر شدند. همچنین نیروهای پلیس به روی این معترضان آتش گشوده و سه تن را زخمی کردند اما یکی از این زخمی‌ها به گفته یک سخنگوی پلیس، در اثر شدت جراحت جان خود را از دست داد.
سخنگوی پلیس منطقه کشمیر گفت: متاسفانه این معترض مجروح شده، در بیمارستان تسلیم مرگ شد.
اعتصاب امروز باعث فلج شدن زندگی روزمره در منطقه کشمیر شد و اکثر فروشگاه‌ها و مغازه‌ها تعطیل شده و سیستم حمل و نقل عمومی نیز متوقف شد. پلیس به منظور متفرق کردن صدها معترضی که در منطقه کشمیر تجمع کرده بودند از گاز اشک آور و باتوم استفاده کرد. این افراد روز جمعه پس از برگزاری نماز جمعه علیه بازداشت مسرت علم یکی از رهبران جدایی‌طلبان کشمیر به اتهام اقدام علیه کشور هند، دست به تجمع زدند.
منطقه کشمیر از زمان استقلال پیدا کردن از انگلیس در سال ۱۹۴۷ به دو بخش پاکستانی و هندی تقسیم شده است.