دادگاه مبارزه با فساد پاکستان حکم بازداشت قابل تبدیل به وثیقه نواز شریف، نخست‌وزیر برکنار شده این کشور را درخصوص دو پرونده مرتبط با افشای اسناد پاناما صادر کرد. این حکم پس از آن صادر شد که شریف در دادگاه رسیدگی به دو پرونده اختلاس حاضر نشد.

به گزارش سنت نیوز، به نقل از خبرگزاری آسیا، از زمان مطرح شدن اتهامات شریف در پرونده‌های اختلاس، وی برای معالجه بیماری همسرش، کلثوم، در لندن مانده و برای حضور در دادگاه به پاکستان بازنگشته است.

در روز ۸ سپتامبر، اداره حسابرسی ملی پاکستان (NAB)، در پی حکمی از جانب دادگاه عالی مبنی بر عدم صلاحیت شریف پس از بازرسی‌های صورت گرفته در ادعاهای فساد علیه خانواده او، سه پرونده را در دادگاه حسابرسی علیه این نخست وزیر برکنار شده و فرزندان و دامادش ثبت کرد.

با اینکه دختر شریف، مریم و دامادش، محمد صفدر در برابر دادگاه حاضر شدند، شریف از حضور در دادگاه امتناع کرد و وکیل شریف از دادگاه درخواست کرد تا او را از حضور در دادگاه معاف کند.

با این حال، صفدر مظفر عباسی، قائم مقام دادستان کل اداره حسابرسی ملی پاکستان با اشاره به اینکه دادگاه تاکنون ۱۵ روز شریف را از حضور در دادگاه معاف کرده، با این درخواست مخالفت کرد. این دادگاه جلسه رسیدگی به هر سه پرونده را به ۳ نوامبر موکول کرد.

اعضای خانواده شریف اتهامات فساد علیه خود را توطئه‌ای با مداخله ارتش قدرتمند پاکستان دانسته‌اند.