در پی تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر برچسب‌گذاری کالاهای تولید شده در شهرک‌های صهیونیست‌نشین، اسرائیل تعدادی از نشست‌های خود را با این نهاد اروپایی لغو کرده است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از ایکنا، مقامات ارشد وزارت‌خارجه اسرائیل با فراخوانی سفرای اروپایی به آن‌ها اعلام کردند این اقدام تل آویو در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر برچسب گذاری کالاهای تولید شده در شهرک‌های صهیونیست نشین در کرانه باختری اشغالی اتخاذ شده است.

آلون یوشپیز و آویو شرعون دو تن از مقامات وزارت خارجه اسرائیل روز چهارشنبه در ملاقات با لارس فابورگ اندرسون، سفیر اتحادیه اروپا در اراضی اشغالی ضمن ابراز مراتب خشم خود از این تصمیم افزودند اسرائیل برخی از گفت‌و‌گوهای مهم خود با این اتحادیه را به حالت تعلیق در آورده و یک نشست مشترک در زمینه حقوق بشر را لغو می‌کند. این نشست‌ها قرار بود در روزهای آتی برگزار شوند.

سفیر اسرائیل در اتحادیه اروپا نیز در پیامی مشابه در مقر اتحادیه اروپا  در بروکسل، مراتب خشم تل آویو را از این اقدام اروپا اعلام کرد و آن را  «نمونه‌ای از رفتار دوگانه اروپا در  قبال اسرائیل» توصیف کرد.

 قدردانی تشکیلات خودگردان فلسطین از تصمیم اتحادیه اروپا

مقامات ارشد تشکیلات خودگردان ضمن تقدیر از این اقدام اتحادیه اروپا، آن را گامی مهم در جهت محکوم کردن جنایات اسرائیل توصیف کردند.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین خواستار اتخاذ اقدامات بیشتر برای توقف جنایات اسرائیل در اراضی اشغالی شد.

برچسب گذاری کالاهای تولید شده در اراضی اشغالی

اتحادیه اروپا از تصمیم برای برچسب‌گذاری کالاهای اسرائیلی که در اراضی اشغالی ساخته می‌شوند، حمایت کرده است.

یک مقام اروپایی روز چهارشنبه گفت کمیسیون اروپا در نشستی در بروکسل «طرح مربوط به مشخص شدن مبدأ کالاهایی که در اراضی تحت اشغال اسرائیل تولید می‌شوند، تصویب کرده است.»

این طرح دربرگیرنده مجموعه‌ای از دستور العمل‌ها برای برچسب‌گذاری کالاهایی است که در شهرک‌های اسرائیلی در اراضی اشغالی، قدس شرقی و بلندی‌های جولان تولید می‌شوند؛ این مناطق در جنگ شش روزه ۱۹۶۷ اشغال شده‌اند.

به موجب قوانین بین‌المللی، این شهرک‌ها غیرقانونی تلقی شده و مانعی عمده بر سر راه تلاش‌های به اصطلاح سازش هستند؛ زیرا به عقیده مردم فلسطین این شهرک‌ها در سرزمینی که کشور آینده فلسطینیان است، ساخته شده‌اند.

اسرائیل ضمن رد موضع اروپا درباره غیرقانونی بودن شهرک سازی در اراضی اشغالی با زدن برچسب ویژه بر کالاهای تولید شده در این شهرک‌ها مخالفت می‌کند.

بیش از نیم میلیون اسرائیلی در بیش از ۱۲۰ شهرکی زندگی می‌کنند که رژیم اسرائیل از سال ۱۹۶۷  در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری و بخش شرقی بیت‌المقدس ساخته است.

سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان شهرک‌سازی‌های اسرائیل را غیرقانونی می‌دانند؛ چرا که رژیم اسرائیل پس از جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ سرزمین‌های فلسطینیان را به اشغال خود در آورده است. براساس کنوانسیون ژنو، ساخت و ساز ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی  ممنوع  است.